Info z rynkuIntralogistyka

Czy modernizacja centrum logistycznego LAPP przyniosła sukces?

LAPP, międzynarodowe przedsiębiorstwo z branży technologii kablowych, zakończyło niedawno modernizację swojego centrum logistycznego. Współpracując z STILL, firma wprowadziła innowacyjne technologie i rozwiązania, które miały na celu poprawę wydajności, bezpieczeństwa oraz wpływu na środowisko.

Zastosowanie technologii autonomicznych pojazdów magazynowych

Firma LAPP, założona w 1959 roku, to globalna grupa o rocznych obrotach przekraczających 1 mld euro. W odpowiedzi na wzrost popytu i poszerzenie asortymentu zdecydowano o przeorganizowaniu procesów transportowych oraz modernizacji obiektu logistycznego w Hanowerze. Kluczowe było znalezienie dostawcy, który zaspokoi potrzeby związane z bezpieczeństwem i wydajnością składowania.

Jednym z głównych elementów modernizacji centrum logistycznego LAPP było wprowadzenie autonomicznych pojazdów magazynowych (AGV). Te inteligentne maszyny automatyzują wiele zadań, takich jak transport materiałów, co przekłada się na mniejsze ryzyko błędów ludzkich, niższe koszty pracy i większą wydajność. Dzięki zastosowaniu AGV LAPP jest w stanie obsłużyć większą ilość zamówień w krótszym czasie.

Źródło: LAPP

Czytaj również: Elektryczny „wózek przyszłości” zwiększy wydajność w magazynie?

Z tego powodu zdecydowano się na spółkę STILL, która została wybrana jako dostawca dzięki zaproponowaniu systemu kompensacji nierówności podłoża STILL AFC. System ten, zastosowany w wózkach systemowych VNA serii STILL MXX, pozwala na wykrycie nierówności posadzki i utrzymanie masztu wózka w idealnym pionie. Zapewnia to optymalne warunki pracy, nawet przy dużych prędkościach.

Drugim kluczowym elementem było zastosowanie radiowych czujników, które komunikują się między wózkami widłowymi i pieszymi, ostrzegając przed ryzykiem kolizji. Dodatkowo wprowadzono elementy pasywne przy drzwiach i ruchliwych skrzyżowaniach, które przekazują sterownikom wózków zlecenie redukcji prędkości w newralgicznych miejscach.

Tym samym dzięki zastosowaniu wózków systemowych VNA serii STILL MX-X LAPP zyskała możliwość składowania towarów na znacznie większej wysokości, co pozwoliło na zoptymalizowanie przestrzeni magazynowej i zwiększenie gęstości składowania. Pozwoliło to firmie lepiej zarządzać asortymentem i zwiększyć zdolności produkcyjne.

Źródło: LAPP

Poprawa ergonomii pracy

Zastosowanie technologii kompensacji nierówności podłoża STILL AFC wpłynęło na poprawę ergonomii pracy operatorów wózków widłowych. Wózki MX-X są wyposażone w wygodne kabiny, które zmniejszają zmęczenie i stres operatorów, zapewniając im komfortowe warunki pracy, nawet przy wysokich prędkościach. Rozwiązania STILL, takie jak system zarządzania energią i efektywny napęd, pozwalają na ograniczenie zużycia energii przez wózki. Dzięki temu LAPP może obniżyć koszty operacyjne oraz zminimalizować wpływ na środowisko naturalne.

Inwestycja w nowoczesne systemy zarządzania magazynem umożliwiła LAPP lepsze wykorzystanie przestrzeni magazynowej. Firma zastosowała inteligentne rozwiązania, takie jak półki o zmiennym rozstawie, które pozwala na elastyczne przystosowanie magazynu do różnych wymagań i potrzeb. W rezultacie LAPP jest teraz w stanie przechowywać więcej produktów na mniejszej powierzchni, co przyczynia się do zmniejszenia kosztów związanych z magazynowaniem.

Źródło: LAPP

Ekologiczne podejście do logistyki

Inwestycje spółki nie ograniczyły się tylko do technologii. Firma również wzięła pod uwagę środowisko naturalne, starając się zredukować swoje zużycie energii i emisję CO2. Wprowadzono na przykład systemy oświetlenia LED, które są bardziej energooszczędne i trwałe niż tradycyjne źródła światła. Ponadto LAPP zdecydowało się na zielone dachy na swoich budynkach magazynowych. Ta inicjatywa przyczynia się do lepszej izolacji termicznej oraz zmniejszenia ilości wody deszczowej spływającej do kanalizacji.

Spółka nie ukrywa, że planuje dalsze inwestycje w centra logistyczne. Celami są rozbudowa obiektów, wdrażanie kolejnych innowacji technologicznych oraz utrzymanie konkurencyjności na rynku. Kluczowe dla firmy jest również dalsze ograniczenie wpływu na środowisko oraz rozwój kompetencji zespołu.

Czytaj również: Liczba kredytów hipotecznych rośnie! Już nie boimy się stóp procentowych?

Podsumowując, inwestycje w centrum logistyczne przyniosły LAPP wymierne korzyści. Wdrożenie zaawansowanych technologii pozwoliło na poprawę efektywności procesów magazynowych, co przekłada się na zadowolenie klientów. Jednocześnie firma wykazuje troskę o środowisko, co jest istotne z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju.

Amazon znów na plusie. Masowe zwolnienia się opłaciły?

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button