PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
E-commerce
Gorące newsy

Amazon znów na plusie. Masowe zwolnienia się opłaciły?

Rok wcześniej firma z siedzibą w Seattle odnotowała stratę w wysokości 3,8 mld dolarów

Amazon odnotował zysk w wysokości 3,2 mld dolarów w pierwszym kwartale tego roku. To znacząca zmiana dla giganta, bowiem rok wcześniej firma z siedzibą w Seattle odnotowała stratę w wysokości 3,8 mld dolarów.

Amazon znów notuje zysk

Amazon rozpoczyna rok na plusie, bowiem w czwartek gigant e-commerce ogłosił, że osiągnął zysk w wysokości 3,2 mld dolarów w pierwszym kwartale tego roku. Jak podaje CNN Business, wyniki znacznie przewyższają oczekiwania analityków. W analogicznym okresie rok temu firma z siedzibą w Seattle odnotowała straty w wysokości 3,8 mld dolarów.

Zwrot w kierunku zysku wynika z faktu, że Amazon wzmocnił swoje działania zmniejszające koszty w ostatnich miesiącach. Firma ogłosiła dwie rundy zwolnień, zawiesiła część usług i wstrzymała ekspansję sklepów stacjonarnych – podaje CNN Business.

Przychody firmy wzrosły o 9% w ciągu kwartału w porównaniu do poprzedniego roku. Według informacji podanych przez CNN Business, Amazon spodziewa się, że sprzedaż netto w drugim kwartale wzrośnie między 5% a 10% w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku, notując od 127 do 133 mld dolarów.

Wyniki wskazują, że ciągłe działania zmniejszające koszty mają pozytywny wpływ na perspektywy biznesowe Amazona. Mocne prognozy Amazona dla przychodów w drugim kwartale to kolejny sygnał, że firma zaczyna wychodzić z trudnej sytuacji – powiedział Jesse Cohen, starszy analityk w Investing.com.

Czytaj też: Oszuści piszą fejkowe recenzje na Amazon przy pomocy ChatGPT

Ostre cięcie kosztów

Jak informuje portal ET Retail, kluczowe obszary działalności Amazona nadal odnotowują wzrost, pomimo ogólnego lęku przed recesją, która może wpłynąć na wydatki firm i konsumentów. Usługa Amazon Web Services, która od dawna napędza zyski firmy, również odnotowała dwucyfrowy wzrost w ciągu kwartału, co stanowi kolejny pozytywny sygnał dla całego biznesu. Sprzedaż segmentu AWS wzrosła o 16% w stosunku do roku poprzedniego, osiągając wartość 21,4 miliarda dolarów.

Dążąc do budowania długotrwałych relacji z klientami, w naszym biznesie AWS dostosowujemy się do ostrożniejszych wydatków firm z tego makrośrodowiska – powiedział dyrektor generalny Andy Jassy w oświadczeniu dołączonym do raportu finansowego.

Jassy zadeklarował na początku roku, że Amazon zwolni łącznie 9 000 pracowników. Wcześniej gigant zwolnił już 18 tysięcy osób, głównie z grup związanych z handlem detalicznym, urządzeniami, rekrutacją i zasobami ludzkimi. Jassy przeprowadza również szeroką analizę wydatków firmy w obliczu spowolnienia gospodarczego i zwolnienia tempa wzrostu w podstawowym biznesie detalicznym. Amazon zamroził rekrutacje do swojej kadry korporacyjnej, zakończył niektóre eksperymentalne projekty i zwolnił tempo rozwoju magazynów.

Czytaj też: Czy grozi nam Światowy Kryzys Finansowy? [ANALIZA]

Amazon ograniczy nagrody dla pracowników! Idzie kryzys?

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button