LotniczyTransport
Gorące newsy

Przejęty przez Kanadę Antonov An-124 zostanie przekazany Ukrainie!

Rosyjski samolot Antonov An-124 utknął na lotnisku w Toronto od czasu inwazji na Ukrainę. Jednakże zgodnie z ruchem Kanady, ogromna jednostka w końcu zostanie przekazana Ukrainie. Wszystko w ramach rekompensaty za zniszczone maszyny w Hostomelu. Jakie będą konsekwencje tego ruchu?

Rosyjski gigant Antonov An-124 przejęty w Toronto

Jak informowaliśmy jakiś czas temu, przejęty rosyjski Antonov An-124 przez władzę Kanady mógł zostać formalnie przekazany władzom w Kijowie. W wielkim skrócie maszyna linii lotniczych VolgaDnepr utknęła na lotnisku Toronto Pearson International Airport od lutego 2022 roku, kiedy to Rosja zaatakowała Ukrainę. Samolot z numerem rejestracyjnym RA-82078 nie mógł opuścić Kanady. Stało się tak z powodu zakazów przestrzeni powietrznej dla rosyjskich samolotów, nałożonych przez USA, Kanadę i Unię Europejską.

Przez ten czas samolot przyczyniał się do generowania kosztów parkingowych przekraczających 1000 dolarów dziennie. Nie jest jednak jasne, kto te koszty pokrywa, ani czy są one w ogóle regulowane. Sytuacja zdaje się jednak zmieniać, gdyż kanadyjski rząd zdecydował się na nowy pakiet sankcji przeciwko Rosji.

Przekazanie samolotu Antonov An-124 Ukrainie

Na szczęście w ramach nowego pakietu sankcji, Kanada planuje przekazanie uwięzionej An-124 Ukrainie. Jak informuje niemiecki serwis Aero.de, premier Ukrainy Denys Schmyhal potwierdził te informacje na Facebooku, podając, że Kanada przygotowuje się do „konfiskaty An-124 i innych [rosyjskich] aktywów” oraz ich przekazania Ukrainie.

Jeśli zrealizują ten plan, ukraińska linia lotnicza Antonov Airlines z Kijowa może wkrótce przyjąć do swojej floty An-124 Volga-Dnepr z ukraińskim numerem rejestracyjnym. Warto dodać, że walki między rosyjskimi a ukraińskimi żołnierzami o kijowskie lotnisko fabryczne Antonov-Hostomel doprowadziły do zniszczenia ukraińskiej An-124 o numerze rejestracyjnym UR-82009. Doszło do tego podczas przeglądu technicznego w hangarze. Stało się to podczas przeglądu technicznego w hangarze. Ponadto rosyjski atak doprowadził do zniszczenia legendarnego An-225 Mrija, największego samolotu transportowego na świecie.

Czytaj również: Rosja rewiduje prognozy gospodarcze na 2023 rok w górę. Pogarszają się jednak perspektywy na kolejne lata

Pięć kolejnych samolotów An-124 należących do linii lotniczych Antonov Airlines zgromadziło się na lotnisku w Lipsku. Linia lotnicza używa tego lotniska tymczasowo jako alternatywnego węzła komunikacyjnego. Co ciekawe, na tym samym lotnisku stoją również trzy An-124 należące do Volga-Dnepr, których konfiskaty domagała się wcześniej Ukraina. A to, czy Niemcy postąpią tak samo jak Kanada, będzie zatem zależało jedynie od ich decyzji.

Samolot Mrija odbudowany! Niestety na razie tylko wirtualnie

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button