LotniczyTransport

Cargolux notuje rekordowy zysk, ale raczej już go nie powtórzy

Przewoźnik twierdzi, że trudno będzie powtórzyć ten wynik w tym roku

Cargolux zanotował w ubiegłym roku rekordowy zysk w wysokości 1,6 miliarda dolarów. Przewoźnik z Luksemburga stwierdził jednak, że trudno będzie powtórzyć ten wynik w tym roku ze względu na niekorzystne trendy branżowe.

Cargolux odnotował rekordowy zysk

Największe europejskie linie lotnicze specjalizujące się w przewozach towarowych, Cargolux, odnotowały w ubiegłym roku najlepsze wyniki finansowe w swojej historii, osiągając rekordowy zysk netto w wysokości 1,6 miliarda dolarów. Firma zasugerowała jednak, że obecna sytuacja geopolityczna i wzrost ruchu pasażerskiego mogą sprawić, że powtórzenie takiego wyniku w tym roku będzie trudne. Przedsiębiorstwo z siedzibą w Luksemburgu poinformowało, że zyski wzrosły o prawie 22% przy przychodach wynoszących 5,1 miliarda dolarów, co stanowi wzrost o 14,7% w porównaniu z rokiem poprzednim. W drugiej połowie ubiegłego roku popyt na fracht lotniczy przewoźnika gwałtownie spadł, podobnie jak w całej branży. Powodem były rosnąca inflacja, spowolnienie gospodarcze i wysoki poziom zapasów.

Cargolux poinformował też, że znacznie odczuł skutki zamknięcia rosyjskiej przestrzeni powietrznej oraz zachodnich sankcji na Rosję. Zmusiły one przewoźnika do wydłużania lotów między Europą a Azją, co zwiększyło jego koszty operacyjne. Jak informuje portal FreightWaves, firma uważa, że trwający konflikt na Ukrainie i szybkie przywrócenie długodystansowych usług pasażerskich pandemii wywrze większą presję na biznes w tym roku. Pogorszenie koniunktury doprowadziło do spadku dziennego wykorzystania samolotów o 2,3% i wynik ten prawdopodobnie pogorszy się w tym roku. Według BMO Capital Markets aktywność lotów towarowych w całej branży spadła o 7,4% w ciągu pierwszego kwartału.

Czytaj też: Fracht lotniczy odgrywa coraz większą rolę w łańcuchu dostaw

Cargolux inwestuje w swoją flotę

Prywatna firma zajmująca się przewozem towarowym jest siódmą co do wielkości na świecie. Oferuje usługi lotnicze zarówno w ramach regularnych rozkładów lotów, jak i czarterowych, dysponując flotą 30 samolotów, w tym 16 starszymi modelami towarowych Boeingów 747-400 oraz 14. 747-8. Jak informuje portal FreightWaves, w październiku Cargolux ogłosił zamówienie na 10 samolotów towarowych Boeing 777-8, które mają zostać wprowadzone na rynek w 2027 roku jako następna generacja frachtowców, zastępując starszy sprzęt. Akcjonariuszami Cargolux są luksemburski przewoźnik lotniczy Luxair, chińska Henan Civil Aviation Development and Investment Co. oraz dwa kontrolowane przez państwo luksemburskie banki. Rząd Luksemburga posiada 8,3% udziałów w linii lotniczej.

Czytaj też: Transport lotniczy jest bezkonkurencyjny czasowo

Otwarcie lotniska Warszawa-Radom: nowe możliwości dla podróżnych?

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button