MorskiTransport

Iran przejął tankowiec na Morzu Omańskim – czy to początek kryzysu?

Rząd Iranu przejął tankowiec pod banderą Wysp Marshalla, Advantage Sweet, podczas przepływu przez wody międzynarodowe na Morzu Omańskim. Czy to początek kolejnego kryzysu na Bliskim Wschodzie? Jakie mogą być konsekwencje tego ruchu?

Przejęcie tankowca Advantage Sweet przez Iran

W czwartek amerykańska 5. Flota poinformowała, że Iran przejął tankowiec Advantage Sweet. Zdarzenie miało miejsce 27 kwietnia, około godziny 13:15 czasu lokalnego. Tankowiec został przejęty przez Irańską Marynarkę Wojenną Straży Rewolucyjnej (IRGCN).

Czytaj również: Wyroki śmierci i egzekucje. UE i USA nakładają sankcje na Iran

W trakcie przejęcia tankowiec wezwał pomoc. Amerykańska 5. Flota monitoruje sytuację i uważa, że działania Iranu są sprzeczne z prawem międzynarodowym oraz zakłócają bezpieczeństwo i stabilność w regionie. Iran powinien natychmiast uwolnić tankowiec, gdyż jego ciągłe nękanie statków i ingerencja w prawa żeglugi na wodach regionalnych stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa morskiego i światowej gospodarki.

Reakcja na przejęcie tankowca przez siły irańskie

W odpowiedzi na przejęcie tankowca Marynarka Wojenna USA określiła zdarzenie jako „naruszenie bezpieczeństwa” i wezwała do natychmiastowego uwolnienia Advantage Sweet. W ciągu ostatnich dwóch lat Iran bezprawnie przejął co najmniej pięć statków handlowych pływających na Bliskim Wschodzie.

Wody, na których tankowiec został przejęty, w pobliżu Cieśniny Ormuz, są ważnym szlakiem dla statków przewożących ropę — idzie tamtędy transport jednej trzeciej ropy pochodzącej z morza. Tego rodzaju incydenty mogą prowadzić do eskalacji napięć w regionie i wpłynąć na globalny rynek ropy naftowej.

Czy to początek kolejnego kryzysu?

Chociaż przejęcie tankowca oznacza pierwszą tego rodzaju aktywność Iranu w 2023 roku, porwanie tankowców i nękanie ruchu morskiego stało się częścią polityki bezpieczeństwa Islamskiej Republiki, zwłaszcza w okresach napięć. Czy to zdarzenie będzie początkiem kolejnego kryzysu na Bliskim Wschodzie i jak wpłynie na stosunki międzynarodowe?

Warto zauważyć, że irańskie media podają, iż przejęcie tankowca wynika z kolizji pomiędzy Advantage Sweet a nieznanym irańskim statkiem, która miała miejsce wcześniej. W wyniku tej kolizji kilku członków załogi irańskiego statku zniknęło lub odniosło obrażenia.

Czytaj również: Porwany tankowiec Success 9 odnaleziony koło Wybrzeża Kości Słoniowej

Zarząd tankowca Advantage Tankers poinformował, że porwany statek „eskortują” do irańskiego portu, a załoga liczy 24 osoby. Niestety, doświadczenia z przeszłości wskazują, że załogi statków przejmowanych w takich okolicznościach nie napotykają na niebezpieczeństwo. Warto również dodać, że w ostatnich latach IRGC przeprowadził wiele ataków na tankowce i związane z nimi akty porwań. Służby irańskie były również powiązane z serią śmiertelnych ataków dronów na statki związane z Izraelem.

Implikacje dla bezpieczeństwa międzynarodowego

W obliczu tych wydarzeń należy zadać pytanie, czy przejęcie Advantage Sweet przez Iran wpłynie na bezpieczeństwo międzynarodowe. Szczególnie istotne jest to w kontekście rosnących napięć na Bliskim Wschodzie. Jak już wspomniano, wodami w pobliżu Cieśniny Ormuz transportowana jest jedna trzecia morskich przewozów ropy naftowej. Jakiekolwiek zakłócenia na tym szlaku mogą mieć poważne konsekwencje dla światowej gospodarki.

W świetle tych wydarzeń eksperci ostrzegają, że Iran może wykorzystywać porwania tankowców i inne incydenty jako sposób na wpływanie na konflikty z przeciwnikami. Z tego względu należy przyglądać się dalszym działaniom Iranu oraz ewentualnym reakcjom ze strony międzynarodowej.

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button