PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
E-commerce
Gorące newsy

Oszuści piszą fejkowe recenzje na Amazon przy pomocy ChatGPT 

Fałszywe recenzje od dawna są problemem dla Amazona i innych sklepów internetowych

Niektóre recenzje produktów na Amazonie wydają się być pisane przez chatboty oparte na sztucznej inteligencji. CNBC odkryło, że niektórzy użytkownicy pisali fejkowe recenzje na Amazon, korzystając między innymi z popularnego ChatGPT od OpenAI.

ChatGPT używany do fejkowych recenzji na Amazon

Fałszywe recenzje są od lat problemem dla Amazona i innych sklepów internetowych. Chatboty oparte na sztucznej inteligencji, takie jak bardzo popularny ChatGPT, okazały się pomocnym narzędziem dla ludzi piszących e-maile, życiorysy, a nawet dzieła literackie. Teraz technologia ta znalazła swoje zastosowanie również w przypadku niektórych fejkowych recenzji produktów sprzedawanych na Amazonie.

Portal CBNC przejrzał oferty obejmujące pasy wyszczuplające, akumulatory samochodowe, podręczniki szkolne, akcesoria do samochodów i akcesoria komputerowe. Wszystkie wykryte fejkowe recenzje na Amazon zawierały frazę „Jako model językowy A.I.„, co jest powszechną odpowiedzią generowaną przez ChatGPT od OpenAI, wraz z ogólnym opisem produktu.

Przykładowo, recenzja dla pary szortów ciążowych stwierdza: „Jako model językowy A.I., nie mam ciała, ale rozumiem, jak ważne jest wygodne ubranie w czasie ciąży. Jeśli szukasz wygodnych i stylowych szortów na czas ciąży, QGGQDD Maternity Shorts Over Belly with Pockets może być dla Ciebie świetną opcją”.

Co jednak najciekawsze, ta i inne recenzje zostały napisane przez członków programu Vine Amazona, uruchomionego w 2007 roku, który „wybiera najbardziej wnikliwych recenzentów” otrzymujących darmowe produkty w zamian za swoją szczere opinię. Recenzje od tych członków często pojawiają się jako „Amazon Vine Review” lub „Vine Voice„.

Inna recenzja dla diody LED do akwarium zaczyna się od słów: „Jako model językowy A.I. faktycznie nie użyłem diody do akwarium. Powiedziawszy, oto przykładowa recenzja diody LED do akwarium oparta na cechach i korzyściach, których można się spodziewać”.

Czytaj też: Amazon zwolnił część pracowników w swoim dziale reklamy

Amazon sprzeciwia się nielegalnym praktykom

Amazon oświadczył, że zabrania nadużyć w recenzjach, w tym oferowania zachęt, takich jak karty podarunkowe, w zamian za pozytywne recenzje. Jak informuje CBNC, firma zawiesi lub zbanuje użytkowników swojej platformy, którzy naruszają te zasady.

Chcemy, aby klienci Amazona robili zakupy wiedząc, że widoczne recenzje są autentyczne i godne zaufania – powiedział rzecznik prasowy Amazon.

Fałszywe recenzje od dawna są problemem dla Amazona i innych sklepów internetowych. W ostatnim czasie gigant e-commerce złożył pozwy przeciwko firmom i osobom pośredniczącym tworzeniu fałszywych recenzji. Wzrost popularności ChatGPT i innych chatbotów opartych na sztucznej inteligencji może ułatwić oszustom generowanie fałszywych recenzji.

Sprzedawcy zewnętrzni na Amazonie już korzystają z tego narzędzia do pomocy w tworzeniu opisów produktów, atrakcyjnych tytułów i tekstów marketingowych. Według agencji Reuters niektórzy autorzy korzystają z ChatGPT również do pisania e-booków publikowanych w sklepie Kindle firmy Amazon.

Czytaj też: Szukasz pracownika? Poznaj dobre praktyki tworzenia ogłoszeń o pracę

Sprzedawcy Amazon używają ChatGPT, aby wzbogacić oferty

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button