LotniczyTransport
Gorące newsy

Meksyk sprzedaje prezydencki samolot. Maszyna trafi do Azji

Maszynę nabył Tadżykistan, za niemal połowę pierwotnej ceny

Po ponad czterech latach poszukiwań, Meksyk ostatecznie znalazł nabywcę na swój luksusowy prezydencki samolot Boeing 787 Dreamliner. Maszynę nabył Tadżykistan, za niemal połowę pierwotnej ceny, czyli około 92 milionów dolarów. Nowy lewicowy prezydent Meksyku stara się unikać wszelkich symboli luksusu.

Meksyk wreszcie sprzeda prezydencki samolot

Maszynę tę kupił ówczesny prezydent w 2012 roku za kwotę 218 milionów dolarów. Nowy prezydent Meksyku, Andrés Manuel López Obrador, już w grudniu 2018 roku, krótko po objęciu urzędu, zaproponował sprzedaż najdroższego Boeinga z rządowej floty, uznając go za przykład marnotrawstwa państwowych pieniędzy przez poprzednie rządy. López Obrador, będący pierwszym lewicowym prezydentem Meksyku od wielu dziesięcioleci, starał się unikać wszelkich symboli luksusu.

Meksyk sprzedał dziesiątki rządowych samochodów i kilka rządowych samolotów na aukcjach, ale najbardziej luksusowy samolot prezydencki udało się go sprzedać dopiero teraz. Maszynę nabył Tadżykistan, za niemal połowę pierwotnej ceny, czyli około 92 milionów dolarów. Samolot, którego wnętrze zostało wykończone m.in. marmurem, zostanie teraz wykorzystany przez nowych właścicieli. Jednocześnie, dzięki wpływom z tej transakcji, rząd Meksyku zdecydował się wybudować dwa nowe szpitale w biednych regionach.

Czytaj też: Meksykańskie wojsko będzie obsługiwać państwową linię lotniczą

Nowy prezydent unika symboli luksusu

Nowy prezydent López Obrador ogłosił, że dochód ze sprzedaży samolotu zostanie przekazany rządowemu Instytutowi ds. zwrotu skradzionego majątku ludu. Prezydent oświadczył, że z tych środków zostaną zbudowane dwa szpitale, każdy z 80 łóżkami, w najbiedniejszych regionach Meksyku, w Tlapě w stanie Guerrero i w Tuxtepeku w stanie Oaxaca. López Obrador zobowiązał się do ukończenia budowy tych szpitali do drugiej połowy 2024 roku, gdyż jego kadencja kończy się w listopadzie przyszłego roku.

Meksykański rząd zakupił Dreamlinera w ostatnim roku urzędowania prezydenta Felipe Calderóna, a używał go jego następca Enrique Peňa Nieto. W grudniu 2018 rząd Lópeza Obradora wysłał samolot do Kalifornii w USA, gdzie miał czekać na nowego właściciela. Jednak brak zainteresowania tym samolotem spowodował, że w 2020 rząd meksykański przetransportował go z powrotem do kraju, aby uniknąć kosztów jego konserwacji za granicą. Rząd nie ujawnił, ile kosztowała konserwacja tego samolotu przez lata nieużywania.

Czytaj też: Transport lotniczy jest bezkonkurencyjny czasowo

Air India wykorzysta ChatGPT do komunikacji z pasażerami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button