MorskiTransport

Pierwszy morski kosmodrom na świecie: Voyager i turystyka kosmiczna

Czy kiedykolwiek marzyłeś o podróży w kosmos? Firma Space Perspective zamienia statek wspomagający (OSV) w pierwszy na świecie morski kosmodrom, który będzie obsługiwać statki kosmiczne napędzane balonami.

Voyager: pierwszy statek w globalnej flocie morskich kosmodromów

Firma Space Perspective, mająca swoją siedzibę na Florydzie, ogłosiła w listopadzie 2022 r. nabycie 292-stopowego statku wspomagającego (OSV) od Edison Chouest Offshore. Jest to pierwszy statek w planowanej globalnej flocie morskich kosmodromów, który obsłuży mobilne starty statków kosmicznych napędzanych balonami. Statek C Challenger, zbudowany w 2003 roku, został przemianowany na Voyager.

Daje to firmie Space Perspective możliwość wyboru startu statku kosmicznego Neptune z lądu lub z wody. Firma posiada lądowe miejsce startu na Florydzie, skąd planuje rozpocząć loty w 2024 roku, ale długoterminowe plany obejmują inne miejsca na całym świecie.

Czytaj również: Polski przemysł kosmiczny coraz prężniej się rozwija

Aktualnie stocznia Conrad Shipyard przeprowadza prace modyfikacyjne, które mają zakończyć się jeszcze w tym roku. W ramach zmian Voyager zostanie wyposażony w system SpaceBalloon oraz specjalne ramy na kapsułę kosmiczną. Dodatkowo statek zostanie przystosowany do używania bardziej ekologicznego biopaliwa. Organizacja klasyfikacyjna ABS wspiera te prace, dostarczając usługi inżynieryjne oraz regulacyjne.

Neptune: statek kosmiczny napędzany balonem

Statek Voyager początkowo zacumuje w porcie Port Canaveral na Florydzie. Jednostka przewiezie pasażerów do wyznaczonego miejsca na morzu, gdzie SpaceBalloon napełni się wodorem. Następnie, wraz ze statkiem kosmicznym Neptune, wznieśli się na wysokość 20 mil (32 km) nad Ziemią. Specjalne balony umożliwią delikatne wynoszenie kapsuł na dużą wysokość bez konieczności korzystania z tradycyjnych rakiet nośnych.

Jak twierdzą twórcy „podczas sześciogodzinnego lotu pasażerowie będą mogli podziwiać zapierające dech w piersiach widoki naszej planety oraz doświadczyć nieważkości”. Po zakończeniu lotu kapsuła ląduje na powierzchni oceanu, a następnie załoga podnosi ją na pokład Voyagera za pomocą specjalnie skonstruowanego systemu A-frame.

Edison Chouest Offshore zbudował sam Voyager, a Guice Offshore będzie wspierać jego operacje morskie. Ciekawostką jest, że statek aktualnie przechodzi przebudowę, aby korzystać z biopaliwa, co pozwoli zmniejszyć jego ślad węglowy.

Źródło: Space Perspective

Zalety morskich kosmodromów i przyszłość turystyki kosmicznej

Dzięki morskim kosmodromom możliwe będzie przeprowadzanie startów w dogodnych warunkach pogodowych przez cały rok. Przenoszenie startów na morze pozwala także na uniknięcie silnych wiatrów oraz umożliwia częstsze możliwości startu. W przeciwieństwie do kosmodromów lądowych, ograniczonych do jednej lokalizacji, morskie kosmodromy umożliwią zmianę miejsca startu, aby uzyskać najlepsze warunki pogodowe.

Czytaj również: Elon Musk planuje budowę robotów Tesla Bot do pracy i robienia zakupów

Space Perspective szacuje, że rynek komercyjnych podróży kosmicznych osiągnie wartość ponad 8 miliardów dolarów do 2030 roku. Firma planuje rozpoczęcie swoich lotów w 2024 roku i już teraz sprzedaje bilety za 125 000 dolarów, z ponad 1100 sprzedanych do tej pory. Dodatkowo firma dąży do uczynienia turystyki kosmicznej dostępnej dla szerszej publiczności, oferując unikalne i niezapomniane przeżycia.

Źródło: Space Perspective

Morski kosmodrom będzie przełomem? Perspektywy rozwoju turystyki kosmicznej

W miarę rozwoju technologii kosmicznych i wzrostu popularności turystyki kosmicznej morskie kosmodromy jak Voyager mogą stać się kluczowe dla infrastruktury podróży kosmicznych. W przyszłości możemy spodziewać się większej liczby morskich kosmodromów. Jednocześnie nastąpi dalszy rozwój i udoskonalenie technologii balonów kosmicznych.

Podsumowując, Voyager i morski kosmodrom to przełomowy projekt, który może zrewolucjonizować turystykę kosmiczną. Dzięki niemu podróże poza atmosferę Ziemi staną się dostępne dla większej liczby osób. W rezultacie możemy być świadkami początku nowej ery eksploracji kosmosu. Wówczas zwykli ludzie, a nie tylko astronauci, będą podziwiać piękno naszej planety z kosmicznej perspektywy.

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button