DrogowyTransport

Na ulice Gliwic wyjadą nowe hybrydowe autobusy Solaris

Solaris Urbino 18 mild hybrid wyjadą na ulice miasta już w grudniu

W połowie kwietnia doszło do podpisania umowy między firmą Solaris Bus & Coach, a Przedsiębiorstwem Komunikacji Miejskiej z Gliwic na zakup 17 autobusów przegubowych z napędem mild hybrid. Hybrydowe autobusy Solaris Urbino 18 mild hybrid wyjadą na ulice miasta już w grudniu tego roku.

Hybrydowe autobusy Solaris pojawią się w Gliwicach

Gliwickie Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej postanowiło kupić 17 przegubowych autobusów Solaris z napędem hybrydowym. Decyzja o zakupie tych pojazdów wynika z planowej wymiany floty przez gliwickiego przewoźnika. Hybrydowe autobusy Solaris Urbino 18 mild hybrid zostaną dostarczone jeszcze w tym roku i cechują się niskim poziomem emisji.

System zastosowany w tych autobusach opiera się na silniku spalinowym, którego praca jest wspomagana przez tak zwaną maszynę elektryczną działającą jako generator prądu. Dzięki temu systemowi, praca silnika spalinowego jest odciążona, co przekłada się na oszczędność paliwa oraz redukcję emisji spalin. Technologia mild hybrid opiera się na rekuperacji energii, która jest pozyskiwana podczas hamowania i przechowywana w magazynie energii. Następnie energia ta jest wykorzystywana w czasie przyspieszania, gdy silnik spalinowy jest bardziej obciążony. Dzięki temu rozwiązaniu, pojazdy typu mild hybrid emitują mniej zanieczyszczeń, są bardziej przyjazne dla środowiska i zapewniają większą elastyczność.

Czytaj też: Dwa Solarisy trafią do Francji. Kolejne zamówienie na elektryki

Nowe hybrydowe autobusy są bogato wyposażone

Autobusy przegubowe z napędem mild hybrid, które będą służyć w Gliwicach, pomieszczą 145 pasażerów, w tym 40 na miejscach siedzących. Zamówione Solarisy będą przystosowane do przewozu wózków inwalidzkich i dziecięcych oraz rowerów. Pojazdy będą klimatyzowane i wyposażone w ładowarki USB oraz darmowe wi-fi zgodne z standardem PKM Gliwice. Ponadto, autobusy będą wyposażone w monitoring i system liczenia pasażerów, a także alkolock, który umożliwia kontrolę trzeźwości kierowcy.

Przewoźnik PKM Gliwice to długoletni klient Solaris Bus & Coach. Już od 2005 roku korzysta z pojazdów tej marki, a w sumie nabył prawie 150 autobusów o różnej długości. Jak zapewnia producent, modele Urbino mild hybrid cieszą się niesłabnącą popularnością wśród klientów od momentu ich wprowadzenia na rynek w 2020 roku. Solaris dostarczył już 75 autobusów tego typu, między innymi 16 do niemieckiej miejscowości Glonn, 29 do Łodzi, 6 do Piotrkowa Trybunalskiego oraz 4 do Wiednia.

Czytaj też: ORLEN Synthos Green Energy poinformował, gdzie powstaną małe bloki jądrowe

Rzeszów inwestuje 20 mln zł w nowe elektryczne autobusy Solaris

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button