DrogowyTransport

Opoczno kupi swoje pierwsze elektryczne autobusy Solaris

Solaris dostarczył już ponad 600 elektrycznych autobusów do 53 miast w Polsce

Gmina Opoczno podpisała z firmą Solaris porozumienie, w ramach którego firma dostarczy miastu 12 autobusów elektrycznych, wraz z niezbędną infrastrukturą do ich ładowania. Bezemisyjne elektryczne autobusy Solaris Urbino electric, o długości 9 i 12 metrów, trafią na ulice miasta w przyszłym roku. 

Elektryczne autobusy Solaris trafią do Opoczna

Nowe elektryczne autobusy Solaris to pierwsze zamówienie dla Opoczna, które producent zrealizuje. Miasto zamówiło 6 sztuk modelu Urbino 9 LE electric oraz 6 sztuk modelu Urbino 12 electric. W ramach zamówienia, dostarczona zostanie również infrastruktura ładowania. Autobusy zaczną kursować po ulicach Opoczna w pierwszej połowie 2024 roku. Wartość całego kontraktu wynosi ponad 36 milionów złotych brutto.

Dzisiejsze podpisanie kontraktu na 12 nowoczesnych autobusów elektrycznych to dla nas bardzo ważne wydarzenie. Cieszymy się, że Opoczno zdecydowało się na współpracę z nami, stając się jednocześnie kolejnym miastem na mapie użytkowników zeroemisyjnych Solarisów. Elektromobilność to z pewnością przyszłość transportu, a bezemisyjne autobusy, które wkrótce dołączą do tutejszej floty, dostarczą niezaprzeczalnych korzyści dla mieszkańców – podkreślił Jakub Zakrzewski, Dyrektor Sprzedaży Regionu Północnego w Polsce w Solaris Bus & Coach.

Autobusy zamówione przez Opoczno będą zasilane przez nowoczesne baterie High Energy, o pojemności 280 kWh dla autobusów o długości dziewięciu metrów oraz 420 kWh dla autobusów dwunastometrowych. Ładowanie baterii będzie odbywało się przez klasyczną wtyczkę plug-in, a każdy z pojazdów będzie wyposażony w elektryczny centralny silnik trakcyjny, który zapewni płynną jazdę. Wewnątrz Urbino electric, znajdzie się miejsce dla co najmniej 55 pasażerów w przypadku krótszego modelu oraz minimum 70 osób w przypadku dłuższego modelu.

Opoczno kupi swoje pierwsze elektryczne autobusy Solaris
Solaris

Czytaj też: Rzeszów inwestuje 20 mln zł w nowe elektryczne autobusy Solaris

Solaris coraz bardziej popularny

Autobusy zostaną również wyposażone w wiele udogodnień, takich jak system liczenia pasażerów, czy automatyczny system klimatyzacji w całym pojeździe. Dodatkowo, podczas ładowania zostanie wykorzystany system prekondycjonowania termicznego, co pozwoli na zwiększenie zasięgu pojazdu oraz skrócenie czasu osiągnięcia optymalnej temperatury wewnątrz autobusu.

Solaris dostarczył już ponad 600 elektrycznych autobusów do 53 miast w Polsce. Urbino 12 electric, będący jednym z najlepiej sprzedających się pojazdów bezemisyjnej oferty Solarisa, jest jednym z najpopularniejszych modeli autobusów elektrycznych na rynku. Przewoźnicy często decydują się na zakup tego modelu jako swojego pierwszego pojazdu elektrycznego. Bateryjny Urbino 9 LE electric zadebiutował na rynku 1,5 roku temu i szybko zdobył popularność ze względu na możliwość dostosowania do wymagań różnych przewoźników. Producent twierdzi, że model ten jest idealny dla mniejszych miast i gmin, które potrzebują niewielkiego, ale wydajnego autobusu elektrycznego.

Czytaj też: ORLEN Synthos Green Energy poinformował, gdzie powstaną małe bloki jądrowe

Hamburg stawia na wodorowe Solarisy. Miasto kupuje 5 autobusów

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button