Info z rynkuKolejowyTransport

Tranzyt zboża z Ukrainy wznowiony. Nowe zabezpieczenia i współpraca

Tranzyt zboża z Ukrainy przez Polskę zostanie wznowiony w piątek o północy, a dzięki nowym środkom bezpieczeństwa, takim jak GPS i plomby, będzie możliwe monitorowanie, czy rzeczywiście opuściły Polskę. Minister rolnictwa Robert Telus zapewnia, że żadna tona ukraińskiego produktu rolnego nie zostanie w Polsce.

Środki bezpieczeństwa dla transportu ukraińskiego zboża

Aby upewnić się, że transporty z ukraińskim zbożem faktycznie opuszczają Polskę, wprowadza się nowe środki bezpieczeństwa. Transporty zboża z Ukrainy, które przejeżdżają przez Polskę, będą pod eskortą i monitorowane za pomocą systemu SENT, co oznacza zastosowanie plomb z GPS.

Służby celno-skarbowe będą odpowiedzialne za konwojowanie transportu. Jeśli ukraińscy przewoźnicy lub firmy naruszą zasady tranzytu, stracą swoje licencje, a w Polsce poniosą odpowiedzialność prawną i skarbową. Dzięki temu, jak poinformował minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus:

Żadne ukraińskie produkty rolne nie zostaną w Polsce. Będą tylko przejeżdżały tranzytem.

Czytaj również: Rosja zablokuje korytarz zbożowy?! Co to oznacza dla świata?

Jest to istotne, gdyż ukraińskie ministerstwo rolnictwa prognozuje w tym roku zbiór nawet 50 mln ton zboża. Taka ilość wystarczy na zaspokojenie krajowego zużycia, które wynosi około 18 mln ton zboża. Pozostałe 30 mln ton będzie musiało zostać wyeksportowane.

W 2023 roku w Polsce może zostać zebranych ponad 35 mln ton zboża. Większość zboża prawdopodobnie trafi do silosów, zwłaszcza że najprawdopodobniej rozpocznie się procedura budowy tymczasowych magazynów zbożowych.

Tranzyt zboża z Ukrainy. Jak wygląda współpraca na linii Warszawa-Kijów?

Polsko-ukraińskie rozmowy zakończyły się porozumieniem dotyczącym tranzytu ukraińskiego zboża przez Polskę. Zarówno polska, jak i ukraińska strona wyrażała zadowolenie z przebiegu negocjacji i wypracowanego porozumienia. Współpraca ta wpisuje się w szerszy kontekst wzajemnych działań gospodarczych i budowania wspólnego rynku.

Wznowienie tranzytu ukraińskiego zboża przez Polskę to kolejny krok w umacnianiu wspólnych działań gospodarczych między Polską a Ukrainą. Obie strony podkreślają konieczność dalszej współpracy i budowania solidarności w obliczu wyzwań, takich jak zabezpieczenie bezpieczeństwa żywnościowego oraz poszukiwanie nowych możliwości eksportowych. Potwierdziła to również I wicepremier Julia Svyrydenko, która piastuje urząd ministra gospodarki. Według niej:

Z polskimi partnerami bardzo szybko rozwiązujemy problemy. Tranzyt ukraińskich produktów rolnych będzie odblokowany z czwartku na piątek.

Czytaj również: Uchodźcy z Ukrainy charakteryzują się wysoką aktywnością zawodową! Aż 65% z nich pracuje

Przyszłe inicjatywy mają na celu rozbudowę infrastruktury transportowej, takiej jak drogi, koleje oraz porty morskie. Wspólne przedsięwzięcia w tej dziedzinie mają umożliwić jeszcze sprawniejszy transport zboża oraz innych produktów rolnych między oboma krajami.

Warto również dodać, że poprzez umacnianie współpracy w sektorze rolniczym, Polska i Ukraina dążą do zwiększenia swojej konkurencyjności na rynkach międzynarodowych. Wspólne działania, takie jak wznowienie tranzytu zboża czy rozbudowa infrastruktury, mają na celu stworzenie warunków do rozwoju obu gospodarek.

Edukacja i wymiana wiedzy w sprawie ukraińskiego zboża

W ramach współpracy polsko-ukraińskiej, rolnicy i specjaliści z obu krajów uczestniczą w programach edukacyjnych i szkoleniach. Te inicjatywy pozwalają na zdobywanie wiedzy na temat nowoczesnych technik rolniczych, ochrony środowiska czy zarządzania gospodarstwami. W efekcie, rolnicy z Polski i Ukrainy uczą się od siebie nawzajem, co przyczynia się do rozwoju sektora rolnego w obu krajach.

Nie ma wątpliwości, że wznowienie tranzytu zboża z Ukrainy przez Polskę stanowi istotny krok w umacnianiu współpracy między oboma krajami. Działania podejmowane przez Polskę i Ukrainę skupiają się nie tylko na zwiększaniu konkurencyjności w sektorze rolniczym. Mają one również na celu długoterminowy rozwój gospodarczy obu krajów.

Przejęty rosyjski Antonov może zostać przekazany Ukrainie

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button