DrogowyTransport

Monitoring spalania paliwa w firmie transportowej – dlaczego jest istotny?

Dobrze prosperująca firma musi dbać o optymalizację kosztów. W przypadku firm transportowych paliwo stanowi znaczący element miesięcznych nakładów. Monitorowanie zużycia paliwa przekłada się jednak nie tylko na znaczne oszczędności, ale pozwala też zidentyfikować inne problemy w funkcjonowaniu firmy przewozowej.

Monitoring spalania – jak to działa?

Monitoring paliwa to rozwiązanie, które menadżerowi floty oraz poszczególnym kierowcom dostarcza danych na temat spalania. Otrzymywane w ten sposób informacje dotyczą zarówno zużycia paliwa na danym odcinku trasy, jak również wszelkich zmian, takich jak tankowanie. Cały system opiera się o przepływ danych pozyskanych z nadajnika GPS/GPRS. Informacje mogą być sczytywane poprzez podłączenie do pływaka w zbiorniku paliwa, użycie szyny CANbus, zamontowanie sondy paliwowej, przepływomierz lub detekcję otwarcia i zamknięcie wlewu paliwa.

Jakich informacji dostarcza monitoring?

Zależnie od zastosowanych rozwiązań możliwe będzie odczytywanie wielu istotnych informacji, z których zużycie paliwa jest tylko jedną z nich, choć bez wątpienia podstawową. Dzięki tej technologii można badać również takie aspekty jak:

  • czas i ekonomiczność jazdy
  • prędkość pojazdu
  • praca silnika
  • temperatura cieczy (paliwo, olej, płyn chłodniczy)
  • praca akumulatora.

Szereg ważnych dla przedsiębiorstwa z ekonomicznego punktu widzenia informacji można otrzymać na aplikację dostępną w smartfonach, dzięki czemu użyteczne dane można mieć pod ręką w każdej chwili, a informacje o nieprawidłowościach menadżer floty będzie otrzymywał w czasie rzeczywistym.

Zalety monitoringu

Jak widać inwestycja w system monitorujący to nie tylko szansa na ograniczenie zużycia paliwa, ale także możliwość utrzymania floty w należytym stanie technicznym. Kontrola spalania paliwa daje możliwość optymalizacji kosztów przejazdu, ale także informuje firmę o wszelkich nieprawidłowościach. Monitoring będzie również wykrywał ewentualne wycieki, co pozwoli na odpowiednio wczesną reakcję.

Szereg informacji dotyczących pracy pojazdu jest z kolei szansą na wykrywanie i zapobieganie usterkom we wczesnym stadium. Nieprawidłowa praca silnika lub temperatura cieczy samochodowych to znak, że coś jest nie w porządku, a dostrzeżenie tego od razu pozwala podjąć działania zanim problem stanie się poważny, co również może znacząco ograniczyć koszty naprawy.

Postaw na ekologię

Nie da się ukryć, że już teraz firmy przyjazne środowisku naturalnemu są doceniane, a przyszłość wskazuje, że ekologia będzie miała coraz większe znaczenie. Monitoring paliwa pozwala znaleźć optymalny pod względem ekonomicznym styl jazdy, dzięki czemu redukcji ulega również poziom emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

Nowoczesne systemy telematyczne tj. Webfleet od Webfleet Solutions oferują rozwiązania dopasowane do wyzwań, z jakimi mierzą się współczesne firmy transportowe. Odpowiednio zaimplementowany system pozwoli nie tylko zminimalizować zużycie paliwa, ale da menedżerom floty nowe narzędzia do planowania tras, monitorowania stanu technicznego pojazdów czy analizy stylu jazdy kierowców.

 

MATERIAŁ PROMOCYJNY

Zakaz sprzedaży aut spalinowych. Bęben: Kluczową rolę odegra Tajwan

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button