PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
Info z rynkuLotniczyTransport

Iran: wyrok za zestrzelenie Boeinga 737 lotu PS752 budzi kontrowersje

Rodziny ofiar mają zarzuty wobec przeprowadzonego procesu.

Skazanie następuje ponad trzy lata po tym, jak samolot Boeing 737 został przypadkowo zestrzelony. W katastrofie lotu PS752 poniosło śmierć 176 osób na pokładzie. Łącznie dziesięciu irańskich żołnierzy zostało uwięzionych za udział w zestrzeleniu samolotu pasażerskiego w styczniu 2020 roku.

Zastrzelony samolot Ukraine International Airlines PS752 pomylony z pociskiem

W styczniu 2020 roku lot Ukraine International Airlines PS752 zestrzelono kilka minut po starcie z międzynarodowego lotniska imama Chomejniego w Teheranie (IKA). Boeing 737-800 rozbił się, a wszyscy spośród 176 osób na pokładzie zginęli.

Sądowe dokumenty wykazały, że dowódca jednostki „pomylił lot Ukraine International Airlines 752 z pociskiem manewrującym i zniszczył go dwoma pociskami wbrew rozkazom dowództwa i bez uzyskania odpowiedniej zgody„.

Kary dla żołnierzy i odrzucona decyzja sądu przez rodziny ofiar

Główny oskarżony został uznany za winnego z powodu „ignorancji” i „niezamierzonego zestrzelenia samolotu pasażerskiego”. Skazano go na 13 lat więzienia, w tym trzy lata za „zabójstwo pozornie umyślne” i 10 lat za nieposłuszeństwo rozkazom.

Ponadto pozostałych dziewięciu innych członków irańskiej armii również zostało uznanych za winnych przyczynienia się do tragedii 8 stycznia 2020 roku. Otrzymali kary od jednego do trzech lat więzienia. Iran początkowo odrzucał odpowiedzialność za zestrzelenie lotu PS752, ale później przyznano, że samolot został pomylony z amerykańskim pociskiem na tle wzrostu napięć między oboma krajami.

Czytaj również: Iran chce stworzyć nowy szlak handlowy. Zmieni rozkład sił w regionie?

Stowarzyszenie „Rodzin Ofiar Lotu PS752” wyraziło swoje niezadowolenie z wyroku, oświadczając, że nie uznaje legalności sądu. Grupa stwierdziła, że:

Ten sąd nie postawił zarzutów dowódcom i głównym sprawcom tej zbrodni, przedstawił 10 oskarżonych o niskiej randze, z totalnym zaciemnieniem ich tła i tożsamości, przeprowadził sesje w zamknięciu, zignorował rodziny uczestniczące w rozprawie i ostatecznie wydał fałszywy wyrok, kończąc ten spektakl zgodnie z ich ustalonym scenariuszem, bez przeprowadzenia pełnego, bezstronnego śledztwa.

PS752: lot z Teheranu do Kijowa z tragicznym zakończeniem

Lot Ukraine International Airlines PS752 był zaplanowanym rejsowym połączeniem z Teheranu (IKA) do hubu przewoźnika na międzynarodowym lotnisku Boryspol w Kijowie (KPB). Samolot Boeing 737-800 miał na pokładzie rejestrację UR-PSR. Linia lotnicza otrzymała maszynę w lipcu 2016 roku, a samolot miał nieco ponad 3,5 roku w chwili zdarzenia. Obecnie linia lotnicza posiada w swojej flocie cztery Boeingi 737-800, z 186 miejscami w konfiguracji ekonomicznej każdy. Z 176 pasażerów na pokładzie, 138 osób leciało do Kanady z przesiadką w Kijowie. Wielu z nich stanowili irańsko-kanadyjscy studenci i naukowcy, którzy wracali na drugą stronę Atlantyku po zimowej przerwie.

Czytaj również: Wyroki śmierci i egzekucje. UE i USA nakładają sankcje na Iran

Zestrzelenie lotu PS752 stało się drugim co do liczby ofiar śmiertelnych wypadkiem Boeinga 737 w historii. Katastrofa lotu JT610 Lion AirBoeinga 737 MAX miała miejsce w październiku 2018 roku. W wyniku zdarzenia zginęło wszystkich 189 osób na pokładzie, co sprawia, że zajmuje pierwsze miejsce pod względem liczby ofiar śmiertelnych.

Wnioski z tragedii lotu PS752 i wpływ na bezpieczeństwo lotów

Katastrofa lotu PS752 i jej konsekwencje prowadzą do pytań o wpływ politycznych napięć na bezpieczeństwo lotnictwa cywilnego. Lekcje wyniesione z tego zdarzenia powinny prowadzić do zastosowania nowych procedur. Przede wszystkim należy wdrożyć środki ostrożności, aby zmniejszyć ryzyko podobnych incydentów w przyszłości.

Ostatecznie, wyrok sądu w sprawie zestrzelenia lotu PS752 to krok w stronę odpowiedzialności za tragedię, która dotknęła wiele rodzin. Jednak dla niektórych ofiar i ich bliskich ta decyzja sądowa może być niewystarczająca. Szczególnie w kontekście oczekiwanej pełnej i bezstronnej odpowiedzialności za śmierć 176 niewinnych ludzi.

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button