Info z rynku

LG Energy Solution buduje zakład produkujący baterie EV za 5,5 mld USD

Elektryzująca wiadomość dla przyszłości motoryzacji: LG Energy Solution ogłasza gigantyczną inwestycję 5,5 mld USD w budowę nowoczesnej fabryki baterii EV w Arizonie. Planowana inwestycja wpłynie na rozwój lokalnej gospodarki oraz tworzenie miejsc pracy. Jednocześnie przyczyni się do wzrostu zainteresowania edukacją w dziedzinie pojazdów elektrycznych, zgodnie z globalnym trendem zielonej rewolucji w transporcie.

LG Energy Solution inwestuje w baterie EV w Arizonie

LG Energy Solution (LGES) ogłosiło, że wybuduje fabrykę baterii o wartości 5,5 mld USD w pobliżu Phoenix, mającą zaopatrywać zarówno pojazdy elektryczne, jak i systemy energetyczne. Według informacji prasowe nowa fabryka spółki będzie największą pojedynczą inwestycją w samodzielną infrastrukturę produkcyjną baterii w Ameryce Północnej.

W oświadczeniu wskazano, że:

[…] Decyzja LG Energy Solution o zwiększeniu inwestycji w produkcję cylindrycznych baterii EV w Ameryce Północnej wynika z rosnącego zapotrzebowania ze strony producentów EV na lokalnie wytwarzane baterie o wysokiej jakości i wydajności.

Nowa fabryka rozpocznie produkcję w 2025 roku, głównie dla producentów EV w Ameryce Północnej. LG Energy Solution posiada również zakład produkujący baterie EV w Holland w stanie Michigan. Wśród klientów firmy znajdują się takie koncerny motoryzacyjne jak Ford, Honda i Tesla.

Warto przy tym dodać, że LG Energy Solution to jeden z największych producentów baterii na świecie. Firma zatrudnia 22000 pracowników na całym świecie i posiada fabryki w Korei Południowej, USA, Chinach i Polsce. Polski oddział firmy, zlokalizowany w Biskupicach Podgórnych koło Wrocławia, stanowi ważny element globalnej sieci fabryk produkujących baterie dla pojazdów elektrycznych. Zakład uruchomiono w 2017 roku, a jego strategiczne położenie w sercu Europy sprawia, że jest on idealnym miejscem do obsługi klientów z całego kontynentu.

Inwestycje LG Energy Solution w Ameryce Północnej

Przemysł EV i baterii ma stać się istotnym motorem wzrostu gospodarczego w Ameryce Północnej. Dąży do tego administracja Bidena, aby pojazdy elektryczne stanowiły połowę wszystkich nowych sprzedaży samochodów w USA do 2030 roku.

Koreańska spółka w pełni wspiera tę inicjatywę, kontynuując promowanie zrównoważonego wzrostu północnoamerykańskiego przemysłu EV. Poprzez finansowanie i inwestowanie w nowe miejsca pracy oraz edukację związaną z pojazdami elektrycznymi na światowym poziomie, firma przyczynia się do rozwoju tego sektora.

Jak wskazała Denise Gray, szef ds. stosunków zewnętrznych i rządowych w LGES Michigan:

Zawsze na czele zielonego biznesu, LG Energy Solution nieustannie promuje zrównoważony rozwój, elektryfikację i innowacje w sektorze EV.

Czytaj również: Fabryka akumulatorów LG i General Motors powstanie za 2,1 mld dolarów

LG Energy Solution odgrywa także kluczową rolę w tzw. „Battery Belt” (Pasie Baterii) w USA, który obejmuje takie stany jak Michigan, Ohio i Tennessee. Firma swoją pierwszą amerykańską fabrykę zbudowała w Holland w stanie Michigan w 2010 roku. Teraz planuje jej rozbudowę dzięki inwestycji o wartości 1,7 mld USD, co ma stworzyć 1 200 nowych miejsc pracy do 2025 roku.

Ponadto Koreańczycy utrzymują długotrwałe partnerstwa z głównymi światowymi producentami samochodów. Doskonałym przykładem jest Ultium Cells LLC — wspólne przedsięwzięcie utworzone z General Motors w celu produkcji ogniw baterii. Pierwsza fabryka w Ohio jest już w pełni operacyjna. Oczekuje się, że kolejna fabryka w Tennessee rozpocznie produkcję w 2023 roku, tworząc 1300 nowych miejsc pracy. Z kolei fabryka w Michigan ma natomiast rozpocząć działalność w 2024 roku, dostarczając 1700 nowych miejsc pracy.

Współpraca LG z rządem w tworzeniu miejsc pracy

Wcześniej tego roku ogłoszono formalne ustanowienie wspólnego przedsięwzięcia z Honda Motor Co. Jego celem jest produkcja baterii litowo-jonowych dla samochodów elektrycznych Hondy. Obie firmy zobowiązały się do zainwestowania 3,5 mld USD w nowy zakład produkcyjny w Jeffersonville, Ohio. Inwestycja ta ma przyczynić się do powstania kolejnych 2 200 miejsc pracy.

W dążeniu do zwiększenia swojego wkładu w całą północnoamerykańską gospodarkę baterii LG Energy Solution i Stellantis N.V. ujawniły swoje plany. Dotyczą one budowy pierwszej w Kanadzie dużych rozmiarów fabryki baterii EV w Winsor, w prowincji Ontario. Projekt ten, o wartości ponad 5 mld CAD (3,6 mld USD), ma przynieść 2500 nowych miejsc pracy w regionie.

Czytaj również: General Motors wyprodukuje elektryczne samochody dostawcze!

Jako jeden z głównych pracodawców w Michigan i partner Michigan Economic Development Corp. (MEDC), LGES dołączył do największej w historii kampanii mającej na celu zwiększenie liczby miejsc pracy i przyciągnięcie wyjątkowych talentów do branży motoryzacyjnej. MEDC łączy poszukiwaczy pracy z karierami związanymi z EV i mobilnością. Dodatkowo zapewnia szkolenia, które mają na celu wypełnienie rosnącej liczby miejsc pracy związanych z EV w regionie.

ŹRÓDŁO: LG ENERGY SOLUTION

Kampania ta obejmuje również program Michigander EV Scholars, który oferuje stypendia o wartości 10000 USD dla nawet 350 najlepszych studentów technicznych uczelni. Studenci ci muszą podpisać list intencyjny z jednym z dziewięciu uczestniczących przedsiębiorstw, w tym LGES. Współpraca publiczno-prywatna ma na celu stworzenie nowej sieci studentów zainteresowanych rozwojem kariery w sektorze EV.

Czytaj również: Energa Green Development uruchomi farmę fotowoltaiczną Mitra

Wszystko to sprawia, LG Energy Solution odgrywa kluczową rolę w przemyśle baterii i pojazdów elektrycznych w Ameryce Północnej. Przez inwestowanie w nowe fabryki i partnerstwa z kluczowymi producentami samochodów, firma przyczynia się do tworzenia nowych miejsc pracy. Jednocześnie wspiera edukację w obszarze technologii pojazdów elektrycznych.

LG Energy Solution prognozuje wzrost popytu na baterie dla aut

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button