KolejowyTransport

Wyniki finansowe DB biją rekordy, ale niestety to tylko pozory

DB Cargo wciąż notuje straty i jest po prostu nierentowna

Mimo że zeszłoroczne wyniki finansowe niemieckiej grupy DB wykazują zyski, to jednak są to tylko pozory. DB Cargo wciąż notuje straty i jest po prostu nierentowna, a grupa zyskuje przede wszystkim dzięki swojej spółce logistycznej.

Zaskakujące wyniki finansowe niemieckiej grupy DB

Zeszłoroczne wyniki finansowe spółki logistycznej DB Schenker znów biją rekordy. Firma osiągnęła zysk operacyjny w wysokości 1,8 miliarda euro. Ten rekordowy zysk przyczynił się do osiągnięcia przez całą Grupę DB wyniku operacyjnego w wysokości 1,3 miliarda euro.

Pozytywny wynik finansowy DB został również osiągnięty dzięki znacznemu wzrostowi liczby pasażerów. Liczba pasażerów korzystających z usług firmy wzrosła o 40 procent w porównaniu z poprzednim rokiem. Z kolei na długodystansowych trasach liczba podróżnych wzrosła o 60 procent. Jak podaje portal IHO, Richard Lutz, dyrektor generalny DB, oświadczył, że firma prawdopodobnie ustanowi rekord w tej dziedzinie również w tym roku, przewożąc ponad 150 milionów pasażerów.

Przychody ze sprzedaży biletów wyniosły 4,8 miliarda euro, a dochody DB Regio wzrosły o miliard euro. To częściowo zasługa sukcesu Deutschlandticket, czyli biletu za 9 euro, dzięki któremu pasażerowie mogli podróżować regionalnymi pociągami i innymi środkami transportu przez cały miesiąc po stałej cenie. DB sprzedała 52 miliony biletów z oferty dostępnej w czerwcu, lipcu i sierpniu.

Czytaj też: DB Cargo podwoiło transport węgla do zasilania elektrowni

DB Cargo notuje straty 

Z kolei spółka DB Cargo, która zajmuje się przewozami towarów, zakończyła ubiegły rok z około 600 milionami euro straty i wciąż ponosi wysokie koszty operacyjne. Jak podaje portal IHO, wiele do życzenia pozostawia również punktualność spółki, bowiem w ubiegłym roku jedynie 65,2% pociągów dalekobieżnych dojechało do celu na czas.

Mimo iż wyniki finansowe grupy Deutsche Bahn są bardzo wysokie, jest to tylko pozorne a spółka musi zmienić kierunek i zupełnie inaczej podejść do odnawiania i modernizacji infrastruktury. Levin Holle, dyrektor finansowy, również ostrzega przed zbytnim optymizmem. Według Rail Tech, w bieżącym roku finansowym DB przewiduje około miliard euro strat operacyjnych.

Czytaj też: Inflacja wet za wet, czyli jak płace i zyski napędzają ceny w gospodarce

Brytyjski oddział DB Cargo testuje ekologiczne paliwo roślinne

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button