E-commerce
Gorące newsy

Amazon ograniczy nagrody dla pracowników! Idzie kryzys?

Akcje Amazona zyskały w tym roku ponad 20%, po ponad 50-procentowym spadku w 2022 roku

Amazon planuje zmniejszyć nagrody w postaci przydziałów akcji dla pracowników. Firma tłumaczy to trudną sytuacją gospodarczą.

Amazon zmienia nagrody dla pracowników

Amazon poinformował, że zmniejszy nagrody w postaci przydziałów akcji dla pracowników, które stanowią część planu wynagrodzeń. Gigant e-commerce twierdzi, że decyzja jest pokłosiem niepewnej sytuacji gospodarczej.

Wydaliśmy decyzję o zmniejszeniu przydziałów RSU (restricted stock units) w ostatnim roku prognozowym o niewielką kwotę – powiedział rzecznik Amazona w oświadczeniu, nie precyzując jednak okresu ostatniego roku prognozowego.

Decyzja zapadła kilka tygodni po tym, jak Amazon ogłosił drugą falę masowych zwolnień, dołączając do fali redukcji zatrudnienia, która przetoczyła się przez cały sektor technologiczny. Firmy z branży przekonują, że do zwolnień zmusza je trudna sytuacja gospodarcza. Business Insider jako pierwszy poinformował o planowanej zmianie struktury wynagrodzeń w firmie i powiedział, że Amazon będzie ponownie oceniać wynagrodzenia za rok 2025 w pierwszym kwartale przyszłego roku, aby „planować zmienność akcji”.

Firma rozważała możliwość dostosowania swojego modelu wynagrodzeń w przyszłości, aby był bardziej zrównoważony między podstawowym wynagrodzeniem gotówkowym a udziałami – powiedział rzecznik.

Akcje Amazona zyskały w tym roku ponad 20%, po ponad 50-procentowym spadku w 2022 roku.

Czytaj też: Kolejny strajk w Amazon! Pracownicy nie zaakceptowali podwyżki

Akcje Amazon zanotowały ogromny spadek

To był trudny rok dla największych spółek technologicznych, jednak dla Amazon był on wyjątkowo ciężki. Akcje giganta spadły w ciągu roku aż o 51%, co oznacza największy spadek od 2000 roku, kiedy to spadły o 80%. Wśród największych spółek technologicznych tylko Tesla (spadek o 68%) i Meta (spadek o 66%) odnotowały na giełdzie gorszy rok.

Nowy dyrektor Andy Jassy rozpoczął szeroko zakrojony przegląd wydatków firmy, co doprowadziło do zamknięcia niektórych programów i zamrożenia zatrudnienia w całej korporacji. W zeszłym miesiącu Amazon rozpoczął największą w swojej historii redukcję etatów, zamierzając zwolnić nawet 10 000 pracowników. Nawet segment przetwarzania w chmurze Amazona, który jest zazwyczaj schronieniem dla inwestorów, odnotował najsłabszy jak dotąd wzrost przychodów w trzecim kwartale.

Czytaj też: Większość Brytyjczyków uważa, że rząd nie zapewnia bezpieczeństwa danych obywateli

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button