Bez kategorii
Gorące newsy

Airbus grozi sankcjami firmom wspierającym rosyjskie linie lotnicze

Firma nakłada własne restrykcje wobec Rosji.

W odpowiedzi na sankcje nałożone na Rosję, rosyjskie linie lotnicze borykają się z problemami konserwacji i aktualizacji oprogramowania swoich samolotów. Ograniczenia wpływają także na podmioty spoza Rosji, które chciałyby dostarczać części i usługi na terytorium tego kraju. Airbus ostrzega, że zerwie kontrakty z firmami decydującymi się na serwisowanie jego maszyn w Rosji.

Rosyjskie linie lotnicze mają problem. Airbus zerwie kontrakty z firmami, które serwisują jej samoloty w Rosji

Jak informuje The Wall Street Journal, w wyniku sankcji nałożonych przez kraje zachodnie na Rosję, setki samolotów rosyjskich linii lotniczych nie mogą przejść konserwacji ani otrzymać aktualizacji oprogramowania. Ograniczenia te dotyczą również osób i organizacji spoza Rosji, które chciałyby dostarczać części i usługi na terytorium Federacji Rosyjskiej.

W związku z nałożonymi sankcjami i odmową Rosji zwrotu wynajętych samolotów, setki maszyn zostały pozbawione możliwości oficjalnej konserwacji. W 2022 roku 225 zachodnich samolotów musi przejść serwis, a w 2023 roku – 244. Nie otrzymują one nie tylko części, ale także aktualizacji oprogramowania.

Wszystkie ograniczenia nałożone przez Unię Europejską i Stany Zjednoczone dotyczą również osób i organizacji spoza Rosji, które chciałyby dostarczyć części i usługi dla Rosji. Z tego powodu Airbus poinformował gazetę The Wall Street Journal, że:

Każdy dostawca, linia lotnicza lub firma zajmująca się wsparciem technicznym i konserwacją zostanie wykluczony z listy klientów Airbusa, jeśli zaopatrzą rosyjskie przewoźniki lotnicze w części.

Informacja ta jest krytyczna dla rozwoju i bezpieczeństwa rosyjskiego przemysłu lotniczego. Wszystko dlatego, że spośród 696 samolotów eksploatowanych w Rosji, 77% stanowią maszyny Airbusa i Boeinga. Natomiast aż 97% ruchu pasażerskiego w kraju obsługują zachodnie maszyny.

Czytaj również: Sankcje nie działają? Działają i to jeszcze z jaką siłą! [ANALIZA]

Rosja: Sankcje utrudniają konserwację samolotów — ryzyko katastrof wzrasta

Z powodu sankcji rosyjskie linie lotnicze zmuszone są praktykować „kanibalizm” – rozbieranie samolotów na części. Reuters informował już w sierpniu 2022 roku, że szereg przewoźników, w tym Aerofłot, demontuje części z Airbusów A320, A350, Boeingów 737 oraz Suchojów Superjet 100. Rosja ma ograniczony dostęp do części, oprogramowania i umiejętności technicznych niezbędnych do przeprowadzenia krytycznej konserwacji setek komercyjnych odrzutowców, co budzi obawy dotyczące bezpieczeństwa wśród przedstawicieli branży i regulatorów.

Rosyjskie linie lotnicze starają się teraz zabezpieczyć konserwację przynajmniej dla części swoich samolotów, zwracając się do firm trzecich w miejscach takich jak Iran czy Turcja, które mogą dostarczyć części zamienne i usługi.

Anastazja Dagaeva, niezależna rosyjska analityczka ds. lotnictwa stwierdziła, że:

Rosyjskie lotnictwo nie zniknie, ale musi przejść trudne czasy. […] Co dalej? Odłączenie od globalnego dostawcy komponentów, IT, wymiana doświadczeń, transfer wiedzy i komunikacja branżowa.

W obecnej sytuacji Moskwa liczy na produkcję własnych samolotów, przede wszystkim takich maszyn jak Suchoj Superjet-100 i MS-21.

Skutki sankcji na rosyjskich przewoźników lotniczych

Brak dostępu do zasobów konserwacyjnych spowodował, że Międzynarodowa Organizacja Lotnictwa Cywilnego, agencja ONZ, obniżyła ocenę bezpieczeństwa Rosji. Zaklasyfikowała sektor lotnictwa tego kraju jako stanowiący „istotne zagrożenie dla bezpieczeństwa” z powodu niewypełniania międzynarodowych standardów bezpieczeństwa i nadzoru.

Rosyjskie linie lotnicze straciły także dostęp do kluczowych internetowych podręczników i dokumentacji do rozwiązywania problemów, które Boeing i Airbus udostępniają klientom na zasadzie subskrypcji. Te informacje pomagają liniom lotniczym radzić sobie z nieoczekiwanymi uszkodzeniami lub prawidłowo naprawiać samoloty poza planowanymi kontrolami konserwacji, mówi Karl Steeves, dyrektor generalny TrustFlight Ltd. Firma ta specjalizuje się w oprogramowaniu do konserwacji lotnictwa. Istotność tych informacji wynika z faktu, że systemy lotnicze (GDS) są regularnie aktualizowane poprzez poprawki oprogramowania i ulepszenia, do których Rosja straciła również bezpośredni dostęp.

Czytaj więcej: Rosyjski Aeroflot usunięty z systemów rezerwacyjnych. Grozi im upadek

W grudniowym wywiadzie dla rosyjskiej gazety biznesowej RBK dyrektor generalny Aeroflot, flagowego rosyjskiego przewoźnika, powiedział, że spółka ma wystarczająco dużo części zamiennych na następne dwa do sześciu miesięcy. Prezes Siergiej Aleksandrowski zapewnił, że bezpieczeństwo lotów jest najważniejszym priorytetem i że linia lotnicza będzie nadal przestrzegać norm bezpieczeństwa.

Rosyjskie linie lotnicze nie mają również dostępu do wielu zagranicznych lotnisk, na których mogłyby odbyć się kontrole przed wybuchem wojny. Specjaliści z innych krajów, w tym z Chin, wcześniej przeprowadzali niektóre z kontroli dla rosyjskich przewoźników. Od tego czasu wycofali się z obaw przed zablokowaniem współpracy z dwoma największymi światowymi producentami samolotów.

Z tego powodu rosyjscy przewoźnicy szukają sposobów na zapewnienie konserwacji przynajmniej niektórych swoich samolotów, zwracając się do dostawców usług z krajów takich jak Iran czy Turcja. W miarę jak presja na rosyjski sektor lotniczy rośnie, przewoźnicy próbują zacieśnić współpracę z innymi krajami. Oba kraje mogą oferować wsparcie techniczne i dostęp do części zamiennych.

Rosyjskie linie lotnicze mają coraz większy problem

Kumulacyjny wpływ sankcji na rosyjską branżę lotniczą jest znaczący. W dłuższej perspektywie, utrudnienia w konserwacji samolotów oraz brak aktualizacji oprogramowania i wsparcia technicznego mogą spowodować poważne problemy dla rosyjskich przewoźników. Dodatkowo, ograniczenia w handlu częściami zamiennymi również wpłyną na ich sytuację. Niewykluczone, że te wyzwania mogą doprowadzić do zmniejszenia liczby dostępnych połączeń lotniczych oraz zwiększenia kosztów biletów dla pasażerów.

Jednocześnie, rosyjska branża lotnicza może być zmotywowana do przyspieszenia rozwoju własnych technologii i zdolności produkcyjnych, aby uniezależnić się od dostawców zachodnich. Ostatecznie, to może prowadzić do powstania nowych możliwości dla rosyjskich firm lotniczych na rynkach regionalnych i globalnych.

Podsumowując, zachodnie sankcje wpływają na rosyjską branżę lotniczą, utrudniając konserwację samolotów oraz wprowadzając ograniczenia w handlu częściami zamiennymi. To z kolei prowadzi do obaw o bezpieczeństwo lotów oraz wyzwań dla przyszłości rosyjskich przewoźników. W odpowiedzi na to Rosja dąży do zwiększenia własnych zdolności produkcyjnych.

Czytaj również: Rosyjska linia S7 Airlines zamraża inwestycje. Brakuje jej samolotów

Przewoźnicy szukają alternatywnych rozwiązań, aby przetrwać w trudnych warunkach rynkowych. Niemniej jednak, w związku z brakiem możliwości napraw głównych samolotów, katastrofy lotnicze na terenie Federacji Rosyjskiej są tylko kwestią czasu.

Kazachskie linie lotnicze przeżywają rozkwit dzięki kłopotom Rosji

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button