PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
Info z rynkuMagazyny

Atlas Ward buduje zakład recyklingu baterii w Zawierciu

Spółka rozpoczęła współpracę z Elemental Holding.

Unikatowa realizacja na europejską skalę — Atlas Ward Polska rozpoczyna budowę nowoczesnego zakładu recyklingu baterii litowo-jonowych w Zawierciu. Inwestycja prowadzona jest na zlecenie Elemental Strategic Metals, spółki należącej do Grupy Elemental Holding. Obiekt będzie jednym z pierwszych i największych tego typu w Europie, o strategicznym znaczeniu dla elektromobilności.

Atlas Ward Polska i Elemental Strategic Metals — wspólna inwestycja w zrównoważony przemysł

W ramach współpracy z Atlas Ward Polska, na działce o powierzchni 500 000 m2 powstanie innowacyjny zakład, w którym będą odzyskiwane metale przemysłowe i szlachetne z baterii i akumulatorów. Elementy te używane są na co dzień między innymi w pojazdach elektrycznych, laptopach oraz telefonach komórkowych. Zakład umożliwi ponowne wykorzystanie metali, takich jak lit, kobalt, platyna, pallad czy rod, w procesach produkcji wartościowych. Wspomniane metale posłużą między innymi jako wsad do nowych baterii.

W ramach inwestycji powstanie kompleks obiektów o łącznej powierzchni blisko 23 500 m2, składający się z siedmiu budynków. Zostaną one zaprojektowane z uwzględnieniem wysokich standardów środowiskowych, w tym systemów oczyszczania powietrza i wody. Dodatkowo, na terenie kompleksu znajdzie się farma fotowoltaiczna, która będzie dostarczać energię odnawialną.

Czytaj również: W Niepołomicach oddano nowy obiekt logistyczny. Wsparcie dystrybucji w Europie i Japonii

Źródło: Atlas Ward Polska

Zakład recyklingu baterii w Zawierciu — unikatowa inwestycja na europejską skalę

Zakład recyklingu baterii w Zawierciu stanie się kluczowym miejscem dla biznesu, oferując 200 nowych miejsc pracy. Lokalne centrum przemysłowe będzie rozwijane, dzięki produkcji metali strategicznych dla nowych technologii. Według planów prace budowlane zakończą się w IV kwartale 2023 roku.

Jak mówi Michał Szczęśniak, Dyrektor Realizacji w krakowskim oddziale Atlas Ward Polska:

Każdy z budynków będzie zindywidualizowany pod względem rozwiązań technicznych, dostosowanych do specyficznych potrzeb i przeznaczenia danego obiektu. Chodzi tu przede wszystkim o rozwiązania dotyczące obciążeń, geometrii, a także klas korozyjności środowiska. Wykorzystanych zostanie ponadto wiele suwnic technologicznych.

Nowy kompleks Elemental projektujemy w technologii BIM, co znacząco ułatwia i przyspiesza realizację inwestycji. BIM pozwala na zidentyfikowanie ewentualnych kolizji jeszcze na etapie projektowym, co pozytywnie wpływa na jakość wykonawstwa, a także lepszą kontrolę i nadzór procesu budowy.

Czytaj również: ORLEN udostępnił ultraszybką ładowarkę samochodową

Inwestycja w zakład recyklingu baterii w Zawierciu jest doskonałym przykładem zrównoważonej inwestycji przemysłowej. Pozwoli ona na pozyskiwanie surowców w sposób przyjazny dla środowiska i przyczynia się do rozwoju elektromobilności.

Tym samym współpraca Atlas Ward Polska z Elemental Strategic Metals i Grupą Elemental Holding pozwoli na zbudowanie jednego z największych i najnowocześniejszych zakładów recyklingu baterii w Europie. Wszystko dlatego, że będzie spełniał wysokie standardy środowiskowe i przyczyni się do zrównoważonego rozwoju przemysłu.

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button