IntermodalnyMorskiTransport

Niemiecka żegluga śródlądowa na rekordowo niskim poziomie

Niemiecka żegluga śródlądowa musiała w ostatnich latach zmagać się ze skutkami pandemii i niskiego stanu wód

W 2022 r. żeglugą śródlądową w Niemczech przetransportowano o 6,4 proc. mniej towarów niż rok wcześniej. Niemiecka żegluga śródlądowa odnotowała wzrost o 12,1 procent jedynie w przypadku transportu węgla, co było wynikiem zwiększonego popytu na surowiec podczas kryzysu energetycznego.

Niemiecka żegluga śródlądowa transportuje mniej towarów

Jak poinformował niemiecki Federalny Urząd Statystyczny, niemieckimi śródlądowymi drogami wodnymi przetransportowano łącznie 182 mln ton towarów. Według danych jest to najniższy wolumen przewozów od czasu zjednoczenia Niemiec w 1990 roku. Niemiecka żegluga śródlądowa osiągnęła tak niski poziom w wyniku spadku produkcji ważnych towarów transportowych oraz niskiego stanu wód w sierpniu 2022 r.

Jak informuje portal Logistik Heute, wolumen transportu w 2022 roku był o jedenaście procent niższy niż w roku 2019 przed pandemią koronawirusa. W tym czasie przewóz towarów śródlądową drogą wodną wynosił 205 mln ton. Według Urzędu najważniejszymi grupami towarów przewożonych statkami rzecznymi były w zeszłym roku płynne produkty ropopochodne (27 mln ton), węgiel (25,6 mln ton), kamień i ziemia (22,7 mln ton) oraz ruda żelaza (19,7 mln ton). Łącznie na te grupy towarów przypadło 52 proc. wolumenu przewozów.

Podczas gdy w większości grup towarowych odnotowano spadki, przewozy węgla wzrosły o 12,1 proc. w porównaniu z 2021 r. Wszystko przez kryzys energetyczny i brak dostaw gazu z Rosji, w wyniku których Niemcy musiały zużyć więcej węgla do produkcji energii elektrycznej. 84,1 proc. węgla przewożonego barkami pochodziło z zagranicy. Zdecydowana większość (92,2 proc.) pochodziła z Holandii, a kolejne 7,6 proc. z Belgii.

Spadki w porównaniu z rokiem poprzednim odnotowano w przypadku transportu kamieni i ziemi (-8,1 procent), rud żelaza (-5,7 procent) oraz płynnych produktów naftowych (-4,1 procent). Znaczne spadki odnotowano także w transporcie innych odpadów i surowców wtórnych (-16,7 procent), podstawowych produktów chemicznych (-14,1 procent) oraz towarów niedających się zidentyfikować, przewożonych w kontenerach (-11,2 procent).

Według ekspertów przewozy sypkich i płynnych towarów masowych, z udziałem 58,5 proc. i 24,7 proc. całkowitego wolumenu, nadal będą kształtować niemiecką żeglugę śródlądową. Jak wskazuje Logistik Heute, dla porównania, udział transportu kontenerowego wyniósł 10 procent. Odsetek ten pozostał w dużej mierze niezmieniony w stosunku do roku poprzedniego, kiedy wynosił 10,7 proc.

Czytaj też: Niemiecki terminal w Duisburgu przejęty. Jest w rękach Włochów

Przyczyną niski stan wód

Niemiecka żegluga śródlądowa musiała w ostatnich latach zmagać się ze skutkami pandemii i niskiego stanu wód. W roku 2018 odnotowano spadek o 11,1 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Wolumen transportu w pierwszym roku naznaczonym pandemią był o 8,3 procent niższy niż w 2019 roku. Również w 2022 roku niski poziom wody w Renie i wielu innych rzekach wpłynął na transport towarów śródlądowymi drogami wodnymi.

Jak informuje portal Logistik Heute, przewozy towarów w sierpniu zeszłego roku były o ponad jedną czwartą (-26,8 proc.) niższe od wartości z tego samego miesiąca roku poprzedniego. Co więcej, w sierpniu śródlądowymi drogami wodnymi przetransportowano miesięcznie mniej towarów niż kiedykolwiek wcześniej od czasu zjednoczenia Niemiec.

Wolumen towarów otrzymanych z zagranicy (84,9 mln ton) spadł o 3,8 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Spadek ten został znacząco zahamowany przez wzrost przewozów węgla. Z kolei przesyłki zagraniczne (43,7 mln ton) zanotowały ponadprzeciętny spadek o 12,1 proc. Wolumen przewozów w ruchu krajowym (44,6 mln ton) był o 3,8 proc. niższy niż przed rokiem. Mniej znaczący ruch tranzytowy był o 13,5 proc. niższy niż w 2021 r. przy wolumenie przewozów 9,2 mln ton.

Czytaj też: Berlin zadecydował. Nie będzie bardziej rygorystycznych celów klimatycznych

Masowy strajk na niemieckiej kolei! Związkowcy sparaliżują kraj?

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button