DrogowyTransport

Scania wprowadza cyfrową deskę rozdzielczą w ciężarówkach

Smart Dash został opracowany zgodnie z modułowym systemem Scania dla cyfrowych rozwiązań dostosowanych do potrzeb

Scania wprowadza cyfrową deskę rozdzielczą w swoich ciężarówkach i autobusach. Deski oparte są na modułowej architekturze elektronicznej i wyposażone w szereg nowych funkcji bezpieczeństwa.

Scania wprowadza cyfrową deskę rozdzielczą

Scania wprowadza cyfrową deskę rozdzielczą Smart Dash, która toruje drogę usługom cyfrowym, zwiększa bezpieczeństwo i poprawia wrażenia użytkowania. Jak wskazuje portalAutomotive World, Smart Dash to cyfrowa deska rozdzielcza z centralnym wyświetlaczem informacyjnym. Oferuje codzienne wsparcie cyfrowe dla kierowców i operatorów wraz z rozwiązaniami takimi jak My Scania i Scania Driver App.

Nowa architektura systemu elektrycznego jest zgodna z nowym rozporządzeniem UE w sprawie bezpieczeństwa ogólnego oraz nowymi przepisami ONZ dotyczącymi bezpieczeństwa cybernetycznego.

To rozwiązanie stanowi ważny krok w kierunku zmiany oferty Scania w ramach ekosystemu transportowego. To, czego nasi klienci doświadczą w pojazdach wyposażonych w Smart Dash, jest namacalną częścią nowej oferty i ambicji Scania dotyczących cyfryzacji, łączności i bezpieczeństwa. Wszystko sprowadza się do umożliwienia wyjątkowych doświadczeń użytkowników podczas łączenia pojazdów Scania z naszymi cyfrowymi usługami i rozwiązaniami – mówi Stefan Dorski, starszy wiceprezes, szef Scania Trucks.

Smart Dash został opracowany zgodnie z modułowym systemem Scania dla cyfrowych rozwiązań dostosowanych do potrzeb. Występuje w różnych stopniach wydajności, ale wszystkie mają wspólną strukturę modułową. Zapewnia to bezproblemowe współistnienie z innymi cyfrowymi rozwiązaniami Scania, takimi jak My Scania czy Scania Driver App.

Traktujemy Smart Dash jako kluczową część naszego cyfrowego ekosystemu i jako doskonały środek do wzmocnienia pozycji kierowców. Zapewni im pierwszorzędny dostęp do wszelkiego rodzaju istotnych informacji podczas jazdy i wesprze ich w wykonywaniu innego rodzaju zadań po zaparkowaniu za pośrednictwem, na przykład, Scania Driver App i My Scania. Wszystkie te rozwiązania są ze sobą połączone i oferują prawdziwie produktywne wrażenia użytkownika – mówi Dorski. 

Czytaj też: Gruber Logistics zamawia elektryczne ciężarówki Volvo i Scania

Nowe regulacje UE dot. bezpieczeństwa na drogach

Przepisy UE dotyczące bezpieczeństwa ogólnego sprawią, że od lipca 2024 r. w ciężkich pojazdach użytkowych obowiązkowe będą różne funkcje ukierunkowane na bezpieczeństwo. Jak wskazuje Automotive World, nowe regulacje UNECE R155 i R156 będą miały również zastosowanie do technologii cyberbezpieczeństwa. Mają one na celu wstępne zapobieganie i łagodzenie ingerencji w pojazdy. Scania opracowała nową architekturę układu elektrycznego, wspólną dla samochodów ciężarowych i autobusów, która spełnia unijne wymagania.

Dla Scanii te nowe wymagania zbiegają się z naszymi ambicjami stworzenia architektury zorientowanej na rozwiązania, które wspierają naszych klientów na ich drodze do cyfryzacji. Następny poziom doświadczeń premium w branży ciężarowej będzie w dużym stopniu koncentrował się na rodzaju połączonych funkcji w i wokół naszych ciężarówek. Bezprzewodowe aktualizacje i inteligentne usługi na żądanie stworzą nowe możliwości dla klientów Scania i sprawią, że ich operacje będą bezpieczniejsze i bardziej opłacalne dzięki zwiększonemu czasowi sprawności i wydajności – dodaje Dorski.

Właściciele pojazdów Scania będą mogli również korzystać z map Smart Connected w swoich systemach nawigacyjnych i korzystać z aktualizacji OTA dla swoich pojazdów. Znacznie ograniczy to potrzebę wizyt w warsztatach w celu aktualizacji oprogramowania. Różne stopnie wydajności Smart Dash zastąpią obecne rozwiązania Scania. Można je zamawiać już teraz dla ciężarówek, które zostaną wyprodukowane na początku 2024 roku.

Czytaj też: Elektromobilność? To się nie uda. Ja czekam na napęd Gipidi [Felieton Palutkiewicza]

Scania współpracuje z HAVI przy testach autonomicznej ciężarówki w Szwecji

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button