KolejowyTransport
Gorące newsy

Trwa strajk na fińskiej kolei. Maszyniści zatrzymali pociągi

Strajk jest konsekwencją nieudanych negocjacji w sprawie nowego układu zbiorowego

Ogólnokrajowy strajk na fińskiej kolei rozpoczął się w poniedziałek 20 marca i potrwa do odwołania. Fińska narodowa spółka kolejowa VR wskazała, że odwołane zostaną również niemal wszystkie pociągi towarowe. Jak wskazuje portal RailFreight, strajk jest konsekwencją nieudanych negocjacji w sprawie nowego układu zbiorowego między związkiem Railway Union Finland (RAU) a Pracodawcami Sektora Usług Palta (Palta).

Ruszył strajk na fińskiej kolei

Strajk na fińskiej kolei, ogłoszony przez fiński związek zawodowy Railway Union Finland (RAU), który skupia maszynistów lokomotyw, obowiązuje od godziny 00:01 w poniedziałek. Wcześniej RAU przekazał, że strajk może potrwać co najmniej do 31 marca, jednak później stwierdził, że protest obowiązuje do odwołania. Jak sprecyzowali związkowcy, strajk jest konsekwencją nieudanych negocjacji między związkiem a Pracodawcami Sektora Usług Palta (Palta).

Pociągi towarowe, które odjeżdżały w nocy z niedzieli na poniedziałek, nadal były dowożone do miejsca docelowego. Wszystkie pociągi dalekobieżne i podmiejskie również zostaną odwołane, a bilety zostaną zwrócone. W przypadku pociągów towarowych proces zwrotu nie jest jawny i opiera się na umowie między firmą transportową a klientem, a umowy te są poufne – wyjaśnił rzecznik narodowej spółki kolejowej VR.

Czytaj też: Piloci FedEx rozpoczną strajk? Jest zgoda na głosowanie

Dwa miesiące nieudanych negocjacji

Jak wskazuje RailFreight, marzec był jak dotąd intensywnym miesiącem, jeśli chodzi o negocjacje między RAU a Palta. Negocjacje nowego układu zbiorowego pomiędzy RAU a Palta rozpoczęły się 16 stycznia 2023 roku. Program koncentruje się wokół obowiązków maszynistów dotyczących transportu, obsługi klienta oraz zarządzania i kontroli ruchu.

Oprócz wzrostu wynagrodzeń, RAU chce skupić się w negocjacjach na kwestiach związanych ze zmianami pracy, które nie zostały rozwiązane ze spółkami i dlatego muszą być rozwiązane w ramach układu zbiorowego. 10 marca związek podał, że propozycja nowego układu zbiorowego, autorstwa krajowego rozjemcy Anu Sajavaara, nie została zaakceptowana.

Propozycja ugody była gorsza od poprzedniej. Zawierała gorsze warunki co do okresów wypowiedzenia i prawa do zwolnień lekarskich – skomentował RAU.

Innym powodem, który doprowadził do odrzucenia wniosku, jest to, że wszystkie cele związane z dobrostanem zawodowym pozostawiono grupom pracowniczym.

Czytaj też: Nowy plan inwestycyjny PKP Intercity – pociągiem ku przyszłości?

Francuscy kolejarze zapowiedzieli strajk w ten weekend

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button