PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
Info z rynku

Energa Green Development uruchomi farmę fotowoltaiczną Mitra

Energa Green Development, spółka z Grupy ORLEN, uzyskała komplet pozwoleń na budowę 65 MW mocy w ramach realizacji pierwszego etapu farmy fotowoltaicznej Mitra. Rozpoczęcie prac budowlanych planowane jest na połowę tego roku. Obecnie zaś prowadzone jest postępowanie, które wyłoni wykonawcę odpowiedzialnego za powstanie farmy Mitra.

Farma Mitra zasili ponad 30 tys. gospodarstw domowych w energię

Farma Mitra jest obecnie największym realizowanym przez Energę z Grupy ORLEN projektem fotowoltaicznym. Powstanie na należących do Energi gruntach w gm. Przykona, w powiecie tureckim (woj. wielkopolskie), zrekultywowanych po odkrywce węgla brunatnego kopalni Adamów. Według szacunków obiekt w ciągu roku będzie w stanie wyprodukować energię, która jest w stanie zasilić ponad 30 tys. gospodarstw domowych. Łącznie powstające i działające już w tej lokalizacji moce odnawialne Grupy ORLEN będą w stanie zasilić czystą energią blisko 70 tysięcy gospodarstw domowych!

Zobacz także: Grupa ORLEN z nowymi mocami odnawialnymi – farma fotowoltaiczna Wielbark

Energa Green Development szykuje się obecnie do wyłonienia wykonawcy. Oprócz budowy samej farmy Mitra, wybrana firma będzie też odpowiedzialna za wykonanie infrastruktury wyprowadzenia mocy do sieci elektroenergetycznej: Głównego Punktu Odbioru GPO Psary oraz połączenie go linią kablową o długości 11 km ze stacją Głównego Punktu Zasilania GPZ Żuki. Wykonawca będzie również odpowiedzialny za przygotowanie wniosku o uzyskanie pozwolenia na użytkowanie inwestycji oraz przekazanie jej do eksploatacji. Oprócz tego przez 2 lata od zakończenia inwestycji wybrane przedsiębiorstwo będzie świadczyło usługę serwisową.

Energa Green Development znacząco zwiększa potencjał mocowy OZE

Co warto zaznaczyć, farma Mitra nie jest jedynym projektem fotowoltaicznym realizowanym obecnie przez spółkę Energa Green Development. Jeszcze w tym roku Energa uruchomi w pełnym zakresie dwie inne farmy fotowoltaiczne. Pierwszą z nich jest farma Gryf o docelowej mocy zainstalowanej zwiększonej z 20 do ok. 26 MW. Obiekt ten powstaje w bezpośrednim sąsiedztwie farmy wiatrowej Przykona, na tych samych gruntach, na których budowana będzie farma Mitra. Drugi projekt to powstająca farma Wielbark w województwie warmińsko-mazurskim o łącznej mocy 62 MW. W ramach farmy Gryf  uruchomiono już 12 MW mocy, pozostałe uruchomione zostaną w pierwszym półroczu tego roku, po zmodernizowaniu stacji GPZ Wielbark.

Zobacz także: Grupa ORLEN wspiera rozwój kadr dla sektora energetyki jądrowej

Jak zaznaczył, Szymon Wojnicki, Prezes Zarządu Energa Green Development, farma Mitra to jak dotąd największa farma fotowoltaiczna realizowana przez Energę. Jej realizacja to jednak tylko niewielka część szeroko zakrojonego planu realizowanego w ramach strategii Grupy ORLEN. W portfelu koncern posiada obecnie projekty fotowoltaiczne o łącznej mocy zainstalowanej sięgającej 500 MW. Na etapie inicjowania są kolejne przedsięwzięcia. Dzięki temu Energa nie tylko wymiernie zwiększy potencjał mocowy OZE w Grupie ORLEN, ale również wzmocni swój udział w transformacji krajowego systemu generacji energii elektrycznej.

Grupa ORLEN zamierza w pełni wykorzystać potencjał morskiej energetyki wiatrowej

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button