DrogowyTransport
Gorące newsy

Volvo zamyka fabrykę we Wrocławiu! Co z pracownikami?

Volvo podjęło decyzję o stopniowym wygaszeniu i zamknięciu fabryki we Wrocławiu w 2024 roku

Volvo Buses zamyka fabrykę autobusów we Wrocławiu. Wygaszanie zakładu będzie stopniowe, a ostatecznie fabryka zostanie zamknięta w pierwszym kwartale 2024 roku. Firma przekonuje, że to z powodu zmiany modelu biznesowego w Europie. Volvo podpisało już list intencyjny w sprawie sprzedaży nieruchomości spółce Vargas Holding.

Fabryka Volvo we Wrocławiu zostanie zamknięta

Volvo Group zatrudnia w Polsce około 3600 osób, w tym około 1500 pracowników w Volvo Buses. Volvo ogłosiło jednak, że zamyka fabrykę we Wrocławiu. Firma wygasi zakład do 2024 roku i sprzeda nieruchomości spółce Vargas Holding.

Nasza działalność w Europie od lat przynosi straty. Dzięki nowemu modelowi biznesowemu, który już dzisiaj z powodzeniem stosujemy na wielu rynkach, poprawimy rentowność i zapewnimy naszej firmie długoterminową konkurencyjność – mówi Anna Westerberg, prezes Volvo Buses.

Firma zapewniła jednak, że jej pracownicy otrzymają możliwość podjęcia pracy w innych zakładach Grupy Volvo w Polsce.

Obecnie w oddziałach Grupy Volvo w Polsce, poza Volvo Buses, zatrudniamy ponad 2100 osób. Pozostaną one nadal zatrudnione w naszej firmie i będą świadczyć swoją pracę w ramach Grupy Volvo. Będziemy również wspierać Volvo Buses, jej pracowników i Vargas Holding podczas procesu dezinwestycji – mówi Mirosław Kraner, prezes Volvo Polska.

Czytaj też: Elektryki Volvo wciąż popularne. Kolejna dostawa ciężarówek

Co dalej z pracownikami?

Decyzja o zaprzestaniu produkcji kompletnych autobusów o stopniowym wygaszeniu zakładu wpłynie na około 1600 miejsc pracy w Volvo Buses, w tym około 1500 we Wrocławiu. Proces informacyjny i dialog z przedstawicielami związków już się rozpoczął.

Volvo Buses dołoży wszelkich starań, aby udzielić wsparcia naszym lojalnym pracownikom, z których liczni pracują w Volvo Buses od wielu lat. Będziemy współpracować z Vargas Holding, władzami lokalnymi i innymi interesariuszami, aby wesprzeć ich w poszukiwaniu nowych możliwości zatrudnienia – dodaje Anna Westerberg.

Vargas Holding zacznie działalność od innego profilu i sukcesywnie rozbuduje wrocławski zakład produkcyjny. Produkcja rozpocznie się w 2024 roku i będzie rozwijana w kolejnych latach. List intencyjny obejmuje plan Vargas Holding zaoferowania zatrudnienia części pracowników Volvo Buses, niektórych już w trzecim kwartale 2023 roku.

Chociaż Vargas Holding będzie działał w innej branży niż nasza, kluczowym czynnikiem dla nich jest możliwość zatrudnienia doświadczonej kadry, pracującej w naszej organizacji we Wrocławiu, niezbędnej do uruchomienia działalności oraz przyszłej ekspansji – mówi Anna Westerberg.

Vargas Holding jest szwedzkim inwestorem długoterminowym i aktywnym właścicielem spółek z udokumentowanym doświadczeniem w budowaniu rentownych finansowo firm, które przeciwdziałają zmianom klimatycznym.

W Vargas stale analizujemy możliwości przyspieszenia dekarbonizacji i wejścia w nowe branże i projekty przemysłowe. Nasze najnowsze przedsięwzięcie będzie związane z rozwiązaniami energetycznymi dla domów. Mając to na uwadze, jesteśmy pod wrażeniem zarówno obiektów, jak i wysoko wykwalifikowanych pracowników zakładu we Wrocławiu. Więcej szczegółów na temat naszych dalszych działań podamy w nadchodzących miesiącach – mówi Carl-Erik Lagercrantz, dyrektor generalny Vargas Holding.

Czytaj też: Globalny policy mix w okresie kryzysu pandemicznego [ANALIZA]

Masowe zwolnienia w polskiej fabryce! Pracę straci kilkaset osób

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button