LotniczyTransport
Gorące newsy

SpiceJet zawiesza dwóch pilotów. Przez zdjęcie z kubkiem kawy

Teraz przeciwko dwóm pilotom SpiceJet mogą zostać podjęte działania karne

Pozornie niewinna przerwa śniadaniowa dwóch pilotów SpiceJet skończyła się dla nich zawieszeniem. Piloci SpiceJet nie przestrzegali bowiem surowych zasad bezpieczeństwa, związanych z zakazem wnoszenia żywności do kokpitu samolotu i położyli kubek kawy przy elektronice.

Dwaj piloci SpiceJet i jeden kubek kawy

Podczas obchodów hinduskiego święta Holi, dwóch pilotów indyjskiego przewoźnika SpiceJet spożywało kawę i przekąski w kokpicie swojego Boeinga 737, nie przestrzegając indyjskich przepisów lotniczych dotyczących spożywania żywności i napojów w kokpicie. W związku z tym indyjska Dyrekcja Generalna Lotnictwa Cywilnego (DGCV) wszczęła dochodzenie w celu wyjaśnienia szczegółów zdarzenia.

Jak informuje portal Simple Flying, sprawa wyszła na jaw po tym, jak do sieci trafiło zdjęcie przedstawiające dwóch pilotów Boeinga 737 cieszących się kubkiem kawy i przekąskami gujia, typowymi dla festiwalu Holi. Według raportów sporządzonych przez ekspertów, samolot w momencie wykonywania zdjęcia leciał na wysokości 37 000 stóp (11 277 m). Sęk w tym, że w trakcie lotu piloci SpiceJet położyli kubek kawy bez pokrywki  tuż pod dźwignią ciągu silnika.

Raben

Ekspert ds. bezpieczeństwa lotniczego Mohan Ranganathan wyjaśnił, że brak pokrywki na kubku mógłby spowodować rozlanie kawy na elektronikę, co doprowadziłoby do awarii ważnych instrumentów lub niemożności komunikacji pilotów z kontrolerami ruchu lotniczego.

Nawet najmniejsze turbulencje i kawa rozlana na elektronikę, spowodują awarię systemów. To jest przestępstwo – dodał.

Inni piloci wskazywali, jak turbulencje mogą spowodować rozlanie kawy na system przeciwpożarowy silnika i pomocniczego zespołu napędowego, powodując jego unieruchomienie. Rozlanie kawy na te przełączniki mogłoby spowodować zwarcie i zagrozić wypadkiem.

Czytaj też: Pasażer zamówił wegańskie śniadanie. Dostał… jednego banana

Konsekwencje karne dla pilotów SpiceJet

Dyrekcja Generalna Lotnictwa Cywilnego (DGCA), odpowiedziała na apele oburzonych internautów i zwróciła się do indyjskiej linii lotniczej, domagając się zidentyfikowania dwóch pilotów i ich ukarania. SpiceJet zdecydował się zawiesić obu pilotów. Jednak zanim zostaną podjęte jakiekolwiek inne działania karne, linia lotnicza będzie kontynuować swoje dochodzenie w sprawie.

Z postu nie wynika, kiedy zostało zrobione zdjęcie, czy jest ono nowe czy stare, jaki sektor był obsługiwany, a nawet o którym samolocie mowa. Próbujemy ustalić te szczegóły – przekazał rzecznik SpiceJet w rozmowie ze Simple Flying.

Potencjalne działania karne przeciwko dwóm pilotom SpiceJet nie dotyczyłyby tego, że ci jedli lub pili podczas lotu, ale tego, że postąpili wbrew indyjskim przepisom lotnictwa cywilnego dotyczącymi spożywania żywności i napojów w kokpicie. Zgodnie ze wspomnianymi przepisami kubki muszą mieć pokrywkę, a personel pokładowy powinien trzymać kubki w dłoniach, zamiast przynosić je na tacy, aby uniknąć rozlania w przypadku turbulencji. Dodatkowo kubki należy podawać pilotom z boku, aby trzymać je z dala od centralnego panelu kontrolnego.

Czytaj też: Transport lotniczy jest bezkonkurencyjny czasowo

Samolot Mrija odbudowany! Niestety na razie tylko wirtualnie

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button