LotniczyTransport

Holenderskie lotnisko Schiphol skontroluje bagaż za pomocą AI

Projekt DARTMOUTH został już przetestowany przez lotniska w Glasgow i Aberdeen

Kiedy kontrola bezpieczeństwa na lotnisku Amsterdam Schiphol jest odpowiednio obsadzona (i nie zmusza podróżnych do stania w kolejce przez ponad cztery godziny), jest jedną z najłagodniejszych w Europie. Teraz jednak lotnisko, chcąc odbudować swoją reputację po ostatnim lecie, planuje zainwestować w kolejne nowe technologie, by przyspieszyć odprawę. Lotnisko Schiphol chce bowiem sprawdzać bagaż podręczny za pomocą algorytmów AI.

Lotnisko Schiphol sprawdzi bagaż dzięki AI

Royal Schiphol Group ogłosiła, że rozpoczęła współpracę z firmą technologiczną Pangiam, aby opracować nowy sposób kontroli bagażu podręcznego przy użyciu sztucznej inteligencji. Technologia będzie wykorzystywać algorytmy do analizowania obrazów bagażu podręcznego i identyfikowania przedmiotów zabronionych oraz innych zagrożeń bezpieczeństwa. W idealnej sytuacji pomoże to personelowi lotniska i jeszcze bardziej przyspieszy proces odprawy.

Jesteśmy w pełni zaangażowani w rekrutację pracowników ds. bezpieczeństwa i ostatnio zwiększamy wydajność naszego sprzętu, oczywiście bez uszczerbku dla jakości. W przyszłości ta współpraca może przyczynić się do większego komfortu podróżujących dzięki bezpiecznej i szybszej kontroli bagażu. Bezpieczeństwo zawsze pozostaje naszym priorytetem – skomentował Philip van Noort, dyrektor ds. bezpieczeństwa na lotnisku Schiphol w Amsterdamie.

Amsterdam Schiphol jest pierwszym dużym europejskim portem lotniczym, który zamierza sprawdzać bagaż przy użyciu AI. Projekt DARTMOUTH, bo tak się nazywa, został już przetestowany przez lotniska w Glasgow i Aberdeen. Sztuczna inteligencja i modele uczenia maszynowego zostały wyszkolone do wykrywania zabronionych przedmiotów w czasie rzeczywistym, gdy torby przechodzą przez urządzenia skanujące.

Czytaj też: Linie KLM wprowadzają cyfrowy system rozpoznawania twarzy

Przyspieszenie odprawy

Najpierw system zostanie przetestowany na mniejszą skalę, a po udanych próbach i spełnieniu wszystkich wymogów, w tym przepisów europejskich, zostanie wdrożony w całej operacji. Celem współpracy jest zbadanie, w jaki sposób nowa technologia Pangiam może usprawnić i przyspieszyć kontrolę bagażu podręcznego na Schiphol i innych lotniskach. Co więcej, projekt jest częścią szerszego programu Amsterdam Schiphol, mającego na celu przyspieszenie innowacji i rozwój zarówno technologii własnej, jak i partnerskiej.

Royal Schiphol Group cieszy się międzynarodową reputacją dzięki innowacyjności i doskonałości technologicznej. Ta współpraca pozwala nam wykorzystać zalety sztucznej inteligencji w punkcie kontroli bezpieczeństwa i usprawnić ten proces – mówi Alexis Long, szef projektu DARTMOUTH w Pangiam.

Czytaj też: Czy automatyzacja zachodzi zbyt szybko? Jej spowolnienie może przynieść korzyści [BADANIE]

Zastosowanie sztucznej inteligencji w logistyce postępuje

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button