Zeppelin wózki
E-commerce

UPS ogranicza dostawy dla Amazon i może na tym dobrze wyjść

Separacja między UPS i Amazon powoli postępuje i może stać się wyraźniejsza w tym roku. Jak wynika z badania Mwpvl International w 2022 roku UPS przewiózł 1,3 miliarda paczek Amazon, w porównaniu do 1,41 miliarda w roku poprzednim.

UPS zmniejsza dostawy dla Amazon 

Spadek dostaw paczek wynika z bardziej ogólnego spowolnienia w e-handlu i pozwala Amazonowi bezpośrednio zarządzać większą częścią swojej logistyki, biorąc pod uwagę ogromne inwestycje, które gigant poczynił w ostatnich latach. Badacze zwracają również uwagę, że udział przychodów UPS z działalności Amazon spadł z 13,3% do 11,3% w latach 2021-2022. Jest to zjawisko uzgodnione między obiema korporacjami, które ma się utrzymać w tym roku.

Eksperci zwracają uwagę, że niekoniecznie będzie to zjawisko negatywne dla UPS, który może w ten sposób przekierować zasoby z wysokonakładowego, ale stosunkowo nierentownego biznesu do biznesów o wyższych marżach, na przykład w biznes farmaceutyczny, w który firma już teraz mocno inwestuje.

PLAKO System - inteligentne systemy dokowania

Czytaj też:  Chiński gigant e-commerce notuje lepsze zyski, niż się spodziewano

Amazon zwiększa autonomię

Nie oznacza to jednak, że Amazon chce lub może stać się całkowicie autonomiczny. W rzeczywistości wciąż istnieją duże obszary, do których gigant e-commerce nie dociera bezpośrednio i gdzie w najbliższej przyszłości nie będzie opłacało się mu inwestować we własne aktywa. W takich przypadkach udział zewnętrznych przewoźników pozostaje niezbędny.

Pojawiają się jednak, przynajmniej w USA, oznaki spowolnienia inwestycji Amazona w logistykę, uwidocznione poprzez anulowanie lub spowolnienie rozwoju nowych obiektów. Powodem jest dekoniunktura w e-commerce, która skłoniła firmę Bezosa do obniżenia kosztów operacyjnych. Sytuację tę mogliby wykorzystać zewnętrzni dostawcy usług transportowych i logistycznych, w tym sam UPS.

Czytaj też: Czego nie można sprzedawać na Amazonie?

Amazon zamyka centrum logistyczne! Pracownicy zorganizowali strajk

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button