Hiszpańska linia lotnicza Iberia poinformowała, że zamierza obsadzać więcej kobiet na kierowniczych stanowiskach. Do 2025 r. odsetek kobiet na stanowiskach kierowniczych ma wynosić 40%. Plan jest zgodny z celami, które wyznaczył właściciel Iberii, firma IAG. Aktualnie cała siła robocza Iberii to 38% kobiet.
Iberia chce więcej kobiet na kierowniczych stanowiskach
Flagowy hiszpański przewoźnik Iberia ogłosił, że do 2025 roku zamierza obsadzić 40% stanowisk kierowniczych kobietami. Obecnie odsetek ten wynosi 35%, po wzroście z zaledwie 18% w 2018 roku. Plan równości i integracji, przewidujący więcej kobiet na kierowniczych stanowiskach, został ponownie uruchomiony po pandemii i jest zgodny z celami wyznaczonymi przez właściciela Iberii, firmę IAG.
Obecnie cała siła robocza Iberii to 38% kobiet. Większość z nich to personel pokładowy, a tylko mniejszość pracuje na stanowiskach pilotów, inżynierów lotniczych i techników obsługi samolotów. Iberia zapowiedziała, że zamierza obsadzić więcej kobiet na kierowniczych stanowiskach.
Firmy muszą odzwierciedlać nasze społeczeństwo i być tak różnorodne, jak to tylko możliwe. Poprzez nowy plan chcemy ponownie ukierunkować inicjatywy DE&I i zrozumieć, jak różnorodna jest nasza firma, zidentyfikować możliwości doskonalenia i przełamać bariery. Aby to zrobić, chcemy angażować całą organizację, polegać na szkoleniach i programach uświadamiających, wyznaczać cele, planować działania i przeglądać wszystkie nasze procesy – skomentowała María Bello, dyrektor ds. rozwoju ludzi i różnorodności w firmie Iberia.
Nowy plan Iberii dotyczący różnorodności, równości i integracji obejmuje różne grupy płciowe, pokoleniowe, kulturowe (narodowości), LGTBIQ+ oraz osoby z niepełnosprawnościami. W szczególności w zakresie równości płci, linia lotnicza rozwija wewnętrzne i zewnętrzne inicjatywy, aby uwidocznić swoje kobiece talenty i promować obecność kobiet na wszystkich poziomach i stanowiskach w firmie.
Czytaj też: Dachser rozszerza usługi transportu. Codzienne połączenia z Azji do Frankfurtu
Plan trzech filarów
Plan w całości będzie realizowany w ramach trzech filarów:
- Wewnętrzna świadomość i szkolenia, w tym warsztaty, ambasadorzy różnorodności, monitorowanie języka pod kątem inkluzywności oraz włączenie różnorodności do wewnętrznych wartości marki.
- Procesy związane przede wszystkim z rozwojem zawodowym, inkluzyjną polityką HR oraz Planem Równości, w tym program rozwoju talentów kobiet i mentoringu, zewnętrzne badanie konkurencyjności wynagrodzeń zapewniające brak luki płacowej, przegląd procesów HR z perspektywy płci itp.
- Działania z zakresu komunikacji zewnętrznej mające na celu przyciągnięcie kobiet do zawodów takich jak pilot, inżynier i technik lotniczy.
Obecnie około 7% prezesów linii lotniczych to kobiety. Chociaż jest to bardzo niska liczba, należy również zaznaczyć, że jest to odsetek wyższy od średniej światowej, która wynosi zaledwie 5%, a w ciągu ostatnich kilku lat w branży nastąpił znaczny wzrost liczby kobiet na stanowiskach prezesów.
Czytaj też: Najtańsze kraje w Europie. Gdzie życie jest najtańsze? [RANKING]
7 Komentarze