PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
DrogowyTransport
Gorące newsy

Podwyżka cen na A2. Najdroższa autostrada w Europie?

Przejazd kolejnym odcinkiem autostrady będzie kosztował polskich kierowców więcej. Tym razem mowa o autostradzie A2. Spółka Autostrada Wielkopolska przekazała, że od 9 marca wzrosną ceny za przejazd. Podwyżka cen na A2 ma być podyktowana wzrostem kosztów utrzymania ruchu i planowanych inwestycji. 

Podwyżka cen na A2 – kierowcy zapłacą więcej od marca

Pomiędzy Nowym Tomyślem a Koninem na 150 km odcinku A2 wzrosną ceny. Koszt przejazdu odcinkiem autostrady A2 Świecko – Nowy Tomyśl ma natomiast pozostać bez zmian. Obowiązująca od 9 marca od godziny 6.00 rano stawka za przejazd każdym z trzech 50 km odcinków autostrady pomiędzy Nowym Tomyślem a Koninem będzie wynosić:

  • 14 PLN – Kat. 6 (motocykle) bonifikata 50 proc. ceny dla Kat. 1,
  • 28 PLN – Kat. 1 (pojazdy osobowe o dwóch osiach),
  • 43 PLN – Kat. 2 (pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze oraz motocykle i pojazdy samochodowe o dwóch osiach z przyczepami),
  • 66 PLN – Kat. 3 (pojazdy samochodowe o trzech osiach oraz pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze z przyczepami),
  • 100 PLN – Kat. 4 (pojazdy samochodowe o więcej niż̇ trzech osiach oraz pojazdy samochodowe o trzech osiach z przyczepami),
  • 280 PLN – Kat. 5 (pojazdy ponadnormatywne).

A2 ma status jednej z najdroższych autostrad w Europie. Koszt przejazdu pomiędzy Nowym Tomyślem a Koninem w jednym kierunku to 84 zł. Biorąc pod uwagę, że kierowcy będą chcieli wrócić identyczną trasą, wówczas koszt wyniesie łącznie 168 zł.  Na polskie warunki to horrendalnie wysokie ceny.

Zobacz także: Kolejna podwyżka na A4! Ile zapłacą kierowcy za przejazd od kwietnia?

Horrendalnie wysokie koszty przejazdu A2

Analizując podwyżki na A2 Rp.pl, porównała koszty przejazdu autostradą do kosztu rocznej winiety w Szwajcarii, która kosztuje 40 franków szwajcarskich (ok. 188 zł). W Austrii koszt rocznej winiety wynosi 96,40 euro, czyli ok. 452 zł. Porównując te ceny do Polski, pojawia się spora asymetria. Według niektórych niedługo na przejazd A2 będzie stać jedynie nielicznych. Nie można również porównywać standardu dróg, który na Zachodzie jest o wiele wyższy.

Zobacz także: Kraje UE będą wspólnie kupować gaz. Rosja jest coraz mocniej wypychana z Europy

Spółka Autostrada Wielkopolska wyjaśnia w komunikacie, że wzrost cen podyktowany jest wysoką inflacją. Uzasadnia również, że ostatnio wzrosły koszty bieżącego utrzymania i finansowania (obsługi kredytów, realizowanych oraz planowanych inwestycji). W komunikacie podkreślono również, że obecna podwyżka jest niższa od aktualnych odczytów inflacyjnych.

Intencją Spółki jest wprowadzenie takich zmian, które w części pokryją negatywne czynniki wynikające z obecnej sytuacji gospodarczej i nie staną się nadmiernym obciążeniem dla kierowców czy firm spedycyjnych. Obecna waloryzacja stawek jest niższa od aktualnych odczytów inflacyjnych i zmian cen na innych odcinkach płatnych dróg publicznych, i wynosi od 7,6 proc. do 10,2 proc., w zależności od kategorii pojazdu.

Polskie drogi coraz bezpieczniejsze! Zaliczyliśmy spory awans

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button