LotniczyTransport

Pierwszy lot Latam Cargo wykorzystujący biopaliwo SAF

SAF jest uważane za bardziej ekologiczną alternatywę dla tradycyjnych paliw wykorzystywanych w lotnictwie

Chilijska linia lotnicza Latam Cargo Chile wykonała swój pierwszy lot międzynarodowy, wykorzystując biopaliwo SAF, wyprodukowane z surowców pochodzących z odpadów. SAF jest uważane za dobrą i bardziej ekologiczną alternatywę dla tradycyjnych paliw wykorzystywanych w lotnictwie. SAF odnotowały w ostatnich latach wzrost zainteresowania ze strony linii lotniczych. 

Latam Cargo wykorzystuje biopaliwo SAF

Chilijskie linie lotnicze Latam Cargo Chile wykonały pierwszy międzynarodowy lot, wykorzystując biopaliwo SAF. Samolot został zatankowany 30 tysiącami litrów SAF na hiszpańskim lotnisku w Saragossie. Biopaliwo przetworzono razem z olejem kuchennym używanym w rafinerii Castellón. Następnie samolot wystartował do Ameryki Północnej.

Ten lot stanowi jeden z najbardziej konkretnych postępów w programie Grupy w zakresie wykorzystania SAF. W Latam jesteśmy zaangażowani w ochronę i poszanowanie środowiska naturalnego. Wykorzystanie tego rodzaju paliwa jest kluczowym narzędziem w tych działaniach. Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego wyniku, ponieważ wykorzystanie SAF wymaga współpracy kilku podmiotów, a sukces tej operacji pokazuje, że taka współpraca jest możliwa. To był pierwszy krok i będziemy nadal szukać alternatyw, które pozwolą nam wnieść znaczący wkład w środowisko i społeczności, w których działamy – wyjaśnia Andrés Bianchi, dyrektor generalny Latam Cargo.

Czytaj też: Samolot Mrija odbudowany! Niestety na razie tylko wirtualnie

PLAKO System - inteligentne systemy dokowania

Zrównoważone paliwa lotnicze coraz bardziej popularne

SAF odnotowały w ostatnich latach wzrost zainteresowania ze strony linii lotniczych. W 2016 r. były wykorzystywane w zaledwie 500 lotach rocznie natomiast w 2021 r. w prawie 450 000. Wytyczne IATA szacują, że SAF mogłyby przyczynić się do około 65% redukcji emisji wymaganej do osiągnięcia zerowej emisji netto do 2050 r. Zrównoważone paliwo jest produkowane przy użyciu olejów odpadowych, tłuszczów, roślin niespożywczych i materiałów syntetycznych. Jego zrównoważony charakter wynika z zastosowania surowców, które nie wpływają na degradację lasów, żywności czy zasobów wodnych. W trakcie cyklu życia biogennych surowców do produkcji paliwa, emisja dwutlenku węgla jest ponownie pochłaniana przez rośliny, co zmniejsza emisje lotnicze nawet o 80%.

Czytaj też: Transport lotniczy jest bezkonkurencyjny czasowo

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button