DrogowyTransport

Tesla chce zainwestować w Meksyku. Ogłoszono nową inwestycję

Według informacji przekazanych przez meksykański rząd, amerykański koncern planuje budowę nowego zakładu w Ameryce Północnej. Fabryka Tesli w Meksyku ma być wsparciem dla lokalnego rynku pracy. 

Powstanie nowa fabryka Tesli w północnym Meksyku

Prezydent Meksyku Andres Manuel Lopez Obrador ogłosił powstanie nowej fabryki amerykańskiego koncernu. Inwestycja znajdzie się w północnym Meksyku. Według mediów oznacza to nawet 10 mld USD wsparcia dla regionu.

Zobacz także: Styczniowa inflacja w Europie. Węgry wciąż podbijają wynik

Zakład, który powstanie w przemysłowym centrum Monterrey, stolicy północno-wschodniego stanu Nuevo León budzi kontrowersje za sprawą potencjalnego zużycia wody. To region szczególnie narażony na susze, jednak jak podkreślił prezydent, Musk był „bardzo otwarty” na obawy dotyczące takich kwestii, jak zużycie wody w spieczonym regionie. Elon Musk ma ogłosić szczegóły podczas wystąpienia z okazji „Dnia Inwestora” Tesli.

Wcześniej wykluczono budowę zakładu w Nuevo León w uwagi na względy środowiskowe. Stan meksykański został zmuszony do racjonowania wody, po ogłoszeniu stanu zagrożenia suszą w lipcu. Według Lopeza Obradora była to kwestia bezpieczeństwa narodowego.

Meksyk alternatywą dla Azji?

Meksyk chce zyskać na exodusie firm z Chin (Więcej: Exodus chińskich fabryk. O miano nowej fabryki świata walczą Indie i Wietnam). Kraj przedstawiany jest jako alternatywa zwłaszcza dla producentów, którzy chcą skracać łańcuchy dostaw, ograniczając przy tym koszty. Bliskość Meksyku jest więc jedną z jego największych zalet, jako rosnącego ośrodka produkcji.

Zobacz także: Czeka nas połączenie polskiego i ukraińskiego systemu kolejowego

Status Meksyku powoli zyskuje na znaczeniu. Państwo jest już siedzibą kilku znaczących producentów motoryzacyjnych. W tej części świata ustępuje jedynie Brazylii, która przyciąga amerykańskich, europejskich i azjatyckich producentów.

Wcześniej na znaczące inwestycje w Meksyku zdecydował się niemiecki koncern BMW. Ogłoszono plany zainwestowania 870 mln USD w produkcję samochodów elektrycznych w meksykańskim stanie San Luis Potosi. W lipcu 2022 roku prezydent na spotkaniu z meksykańskimi biznesmenami ogłosił, że do 2024 roku amerykańskie firmy mogą zainwestować nawet 40 mld USD w Meksyku.

Ciężarówki na wodór coraz popularniejsze. Kolejne zamówienie

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button