PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
LotniczyTransport
Gorące newsy

Samolot Mrija odbudowany! Niestety na razie tylko wirtualnie

Cały dochód ze sprzedaży wirtualnej maszyny zostanie przeznaczony na produkcję nowego samolotu

Rok po zniszczeniu największego samolotu na świecie, Antonowa An-225, ten wyjątkowy samolot Mrija został odbudowany, a przynajmniej wirtualnie. W rocznicę powstania Microsoft umieścił maszynę w swoim symulatorze lotów Microsoft Flight Simulator.

Samolot Mrija odbudowany w symulatorze

Microsoft ogłosił rozszerzenie floty Microsoft Flight Simulator o samolot Mrija w rocznicę zniszczenia maszyny w bazie w Hostomelu. Przypomnijmy, że samolot Mrija został znacznie uszkodzony po walkach na lotnisku, ale prawdopodobnie zostanie odbudowany. Użytkownicy symulatora mogą kupić samolot w sześciu różnych wersjach kolorystycznych. Maszynę można kupić wirtualnie za 19,90 dolara, a cały dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na produkcję nowego samolotu. Dlatego wiadomość została również oficjalnie ogłoszona przez Antonov Airlines, które eksploatowały samolot.

W rozwój zaangażowani byli również członkowie załogi. Dowódca załogi An-225, główny pilot firmy Dmytro Antonov, oraz piloci Kyrylo Volegov, Yevhen Bashynskyi i inżynier lotu Serhiy Nechayev mogli wypróbować wirtualną maszynę tak, aby lot z nią był jak najbardziej zbliżony do rzeczywistości. Zespół opracowujący grę studiował nawet nagrania dźwiękowe, aby hałas silników gigantycznego samolotu był jak najbardziej realistyczny.

PLAKO System - inteligentne systemy dokowania

Czytaj też: Powstaje nowa Mrija! Miejsce montażu Antonowa utajniono

Samolot Mrija zostanie w końcu odbudowany

W listopadzie ubiegłego roku pojawiły się informacje, że samolot Mrija zostanie odbudowany. Niestety firma przyznała później, że na razie rozpoczęła tylko prace projektowe. Dalsze szczegóły dotyczące budowy mają nastąpić „jak tylko Ukraina wygra wojnę z Rosją”.

Obecnie rozpoczęły się prace projektowe. Według ekspertów, obecnie dostępnych jest około 30 proc. części, które mogą być wykorzystane do budowy drugiej maszyny. Jeśli chodzi o szacunkowy koszt budowy drugiej Mriji, to 500 mln jest kwotą minimalną, ale mówienie o konkretnej sumie jest raczej przedwczesne – podała spółka.

Mrija została opracowana przez projektantów w byłym Związku Radzieckim do przenoszenia promu kosmicznego Buran, a maszyna wystartowała po raz pierwszy w 1988 roku. Gigantyczny samolot o masie startowej 640 ton, długości 84 metrów i rozpiętości skrzydeł 88,4 metra był jedynym egzemplarzem. Samolot był dzierżawiony przez ukraińską firmę do przewozu ładunków ponadgabarytowych.

„Ukraińska Prawda” przypomniała, że co prawda zniszczonego przez Rosjan samolotu nie udało się naprawić, ale maszyna miała bliźniaka, który został zbudowany w 60 procentach, zanim jego produkcja została przerwana po upadku Związku Radzieckiego. Jednak ukończenie tego samolotu nie jest łatwe, ponieważ wiele części jest unikalnych. Na szczęście niektóre części można pobrać z uszkodzonego samolotu, w tym trzy silniki czy podwozie.

Czytaj też: Transport lotniczy jest bezkonkurencyjny czasowo

Zełenski obiecuje, że Mrija zostanie odbudowana bez względu na koszty

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button