LotniczyTransport
Gorące newsy

United Airlines inwestuje miliony w zrównoważone paliwa

SAF odnotowały w ostatnich latach wzrost zainteresowania ze strony linii lotniczych

Linie United Airlines uruchomiły fundusz inwestycyjny o wartości ponad 100 milionów dolarów, którego celem jest wspieranie nowych firm badających i produkujących zrównoważone paliwa lotnicze (SAF).

United Airlines zainwestują w zrównoważone paliwa

United Airlines przekazały, że fundusz jest otwarty na inwestycje firm z różnych branż i będzie priorytetowo traktował inwestycje w nowe technologie i „sprawdzonych” producentów badających i wytwarzających zrównoważone paliwa lotnicze. Globalny przemysł lotniczy znajduje się pod presją, aby zmniejszyć emisję dwutlenku węgla i znaleźć sposoby na osiągnięcie celu zerowej emisji netto w 2050 r., wyznaczonego przez Międzynarodowe Zrzeszenie Transportu Lotniczego (IATA) w 2021 r.

Branża, która przyczynia się do około 2% światowej emisji dwutlenku węgla, stoi przed ogromnymi wyzwaniami w osiągnięciu tego celu, ponieważ technologie takie jak samoloty elektryczne i te napędzane wodorem wciąż nie zostały odpowiednio przetestowane i wprowadzone na rynek. Globalne linie lotnicze i producenci samolotów stawiają więc na SAF, który jest wytwarzany w niewielkich ilościach z surowców takich jak oleje kuchenne i odpady zwierzęce, i może kosztować od dwóch do pięciu razy więcej niż konwencjonalne paliwa odrzutowe.

PLAKO System - inteligentne systemy dokowania

Dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w firmie United, Lauren Riley, powiedziała, że fundusz inwestycyjny ma na celu zwiększenie podaży SAF. Firma wniesie do 49% wartości funduszu. Przewoźnik zachęcał również podróżnych do wniesienia wkładu do funduszu, oferując pierwszym 10 000 klientom po 500 darmowych mil za ich wkład. Riley stwierdziła, że ruch ten ma na celu edukację klientów, a nie wyciąganie od nich pieniędzy.

Czytaj też: PLL LOT będą wykorzystywać paliwo SAF z posmażalniczych olejów spożywczych

Zrównoważone paliwa lotnicze coraz bardziej popularne

United zobowiązały się do zmniejszenia swojej intensywności emisji dwutlenku węgla o 50% do 2035 roku w porównaniu z 2019 rokiem. Od 2016 roku przewoźnik zakupił prawie 8 milionów galonów SAF. Jednak według stanu na grudzień ubiegłego roku całkowite zużycie SAF przez przewoźnika wyniosło mniej niż 0,1% całkowitego zużycia paliwa lotniczego.

SAF odnotowały w ostatnich latach wzrost zainteresowania ze strony linii lotniczych. W 2016 r. były wykorzystywane w zaledwie 500 lotach rocznie natomiast w 2021 r. w prawie 450 000. Wytyczne IATA szacują, że SAF mogłyby przyczynić się do około 65% redukcji emisji wymaganej do osiągnięcia zerowej emisji netto do 2050 r. Zrównoważone paliwo jest produkowane przy użyciu olejów odpadowych, tłuszczów, roślin niespożywczych i materiałów syntetycznych. Jego zrównoważony charakter wynika z zastosowania surowców, które nie wpływają na degradację lasów, żywności czy zasobów wodnych. W trakcie cyklu życia biogennych surowców do produkcji paliwa, emisja dwutlenku węgla jest ponownie pochłaniana przez rośliny, co zmniejsza emisje lotnicze nawet o 80%.

Czytaj też: Transport lotniczy jest bezkonkurencyjny czasowo

Lufthansa wprowadza lżejsze siatki. Zaoszczędzi 140 ton paliwa

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button