KolejowyTransport

Niemieckie koleje muszą przebudować ponad 4 tysiące km sieci

W prace zaangażowane będą zarówno władze lokalne, jak i rząd federalny

Niemieckie koleje wytyczają drogę dla nowej koncepcji sieci, alternatywnej do tej określanej mianej dużej prędkości, która dotyczy przede wszystkim przewozów pasażerskich i wymaga budowy nowych linii dedykowanych. Celem jest przekształcenie tras o dużym natężeniu ruchu w sieć o wysokiej wydajności. Oznacza to przyjęcie szerokiego programu modernizacji torów i technologii.

Niemieckie koleje modernizują swoją sieć

Ten szeroko zakrojony program modernizacji dotyczy 4 200 kilometrów sieci uznanej za priorytetową przez niemieckie koleje Deutsche Bahn (DB). Po dokładnej analizie sytuacji i zaplanowania prac, które będą miały jak najmniejszy wpływ na ruch, zidentyfikowano około 40 odcinków, które zostaną zmodernizowane. Odcinki podzielono według priorytetów na krótko-, średnio- i długoterminowe odnowienie. Cały projekt ma zostać ukończony do 2030 r. W prace zaangażowane będą zarówno władze lokalne, jak i rząd federalny.

Menedżer sieci DB Netz zauważa, że ​​„dla większej jakości, punktualności i niezawodności na torach nie ma alternatywy dla nowej koncepcji renowacji i do 2030 roku DB Netz chce przystosować najbardziej intensywnie wykorzystywane odcinki naszej sieci kolejowej do sieci o wysokiej wydajności”. Pierwsze korytarze zostały już zidentyfikowane, a w ramach projektu latem 2024 roku rozpocznie się generalna odnowa Riedbahn między Frankfurtem nad Menem a Mannheim, a rok później zmodernizowane zostaną odcinki korytarza Hamburg-Berlin i Emmerich-Oberhausen.

PLAKO System - inteligentne systemy dokowania

Czytaj też: Operatorzy kolejowi boją się bankructwa! Nie stać ich na rachunki!

Odnowione odcinki będą miały wyższy standard

Teoretycznie wszystkie linie kolejowe o dużym natężeniu ruchu oraz te, na których występowały duże problemy eksploatacyjne, również z powodu przestarzałych technologii, mogą być kandydatami do objęcia ogólnym planem modernizacji.

Dzięki nowemu podejściu do prac modernizacyjnych infrastruktury niemieckie koleje zamierzają zgrupować wszystkie niezbędne prace na liniach, od nawierzchni, trakcji elektrycznej aż po modernizację sygnalizacji i cyfryzację. W ten sposób poszczególne odcinki sieci będą musiały zostać całkowicie wyłączone z eksploatacji na określony czas, ale później przez kilka lat nie będą wymagane żadne dalsze prace, z wyłączeniem zwykłej konserwacji.

Odnowione odcinki będą miały znacznie wyższy standard techniczny i eksploatacyjny niż obecnie. Wyzwaniem jest jednak skuteczne zaplanowanie prac, tak aby tymczasowe zamknięcia linii, które z konieczności pociągają za sobą zmiany w kursowaniu pociągów, mogły być zarządzane w najlepszy możliwy sposób.

Przede wszystkim problemami dotknięte zostaną pociągi towarowe, ponieważ przewozy pasażerskie mogą zostać zastąpione przez autobusy. Biorąc pod uwagę nie zawsze pozytywne doświadczenia z przeszłości, DB Netz zobowiązały się do wcześniejszej aktualizacji tras i rozkładów jazdy oraz do przekazywania ich w odpowiednim czasie przedsiębiorstwom kolejowym.

Czytaj też: Ponad 80% mieszkańców UE twierdzi, że nierówności dochodowe w ich kraju są duże

Stadler opracuje pociąg akumulatorowy dla Amerykanów

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button