DrogowyPrzemysł 4.0Transport

Amazon testuje robotaxi. Zoox pojawił się na ulicach Kalifornii

Robotaxi Zoox została dopuszczona do ruchu na drogach stanowych w Foster City. Pojazd będzie przewoził tylko pracowników firmy. 

Zoox ze zgodą na poruszanie się po drogach publicznych

Firma Zoox, zajmująca się autonomiczną mobilnością jako usługą, ogłosiła osiągnięcie nowego kamienia milowego w rozwoju. Umieszczono pierwszą na świecie specjalnie skonstruowaną robotaxi na otwartych drogach publicznych. Pojazd będzie poruszał się po ulicach Kalifornii, a dokładnie w Foster City. Firma Zoox została przejęta przez Amazon w 2020 roku.

Zobacz także: Ford wstrzymuje produkcję F-150. Problemy z akumulatorem

Aby móc poruszać się na stanowych drogach publicznych, Zoox musiał przejść rygorystyczne testy. W efekcie otrzymano certyfikację Federal Motor FMVSS (bezpieczeństwa pojazdów). Pojazd autonomiczny będzie poruszał się po wyznaczonej trasie. Na razie korzystać z niego będą mogli pełnoetatowi pracownicy Zoox. Robotaxi jest w stanie przewieźć do czterech osób jednocześnie na trasie publicznej między dwoma głównymi liniami. Pojazdy nie mają kierownicy czy pedałów, mogą poruszać się w dwóch kierunkach, skręcać i dostosowywać reakcję do sytuacji na drodze. Zoox kieruje czterema kołami, co pozwala na zmianę kierunku bez konieczności cofania.

Autonomiczne taksówki w USA

Zoox utrzymuje, że pojazdy poruszające się bez kierowcy spełniają wszystkie federalne normy bezpieczeństwa pojazdów silnikowych. Dyrektor generalny Zoox, Aicha Evans przekazał, że gdy pojazd napotka przeszkody na trasie, system zgłasza to do działu zajmującego się monitorowaniem ruchu. Wówczas operatorzy naprowadzają system, analizując dane wyjściowe z miejsca zdarzenia. Gdy pojazd ma wykonać coś, do czego nie został zaprogramowany, każdorazowo prosi o „zgodę” inżynierów zajmujących się nadzorowaniem trasy.

Zobacz także: Inflacja w Europie w 2022 roku. Polska poza podium

Zezwolenie nie obejmuje wszystkich dróg w stanie Kalifornia. Obecnie firma poprzestanie na obsłudze trasy pomiędzy dwoma biurowcami w siedzibie firmy. Wyniki testu mogą przełożyć się na dalsze decyzje dotyczące dopuszczenia do ruchu. Firma dynamicznie się rozrasta. Pomimo że nie podano, ile dokładnie pojazdów wschodzi w skład floty, kierownictwo powiedziało, że zbudowało „dziesiątki” pojazdów. Jak podaje CNBC, przedstawiciele nie podali, kiedy planują uruchomić komercyjną usługę obsługi pasażerów.

Nowy dron dostawczy Amazon. Będzie zrzucać paczki z 3 metrów

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button