PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
LotniczyTransport

Rekordowe zamówienie Air India! Kupią 470 Airbusów i Boeingów

Szef Air India, Campbell Wilson chce, aby linia lotnicza zwiększyła udziały w rynku w ciągu najbliższych 5 lat

Linie Air India przypieczętowały umowę na około 470 nowych samolotów Airbus i Boeing, wartych ponad 100 miliardów dolarów. Ogromne zamówienie Air India może stać się największym pojedynczym zamówieniem w historii lotnictwa.

Ogromne zamówienie Air India

Air India zgodziło się na zakup 250 samolotów Airbus, w tym 210 wąskokadłubowych A320neo i 40 szerokokadłubowych A350 oraz 220 samolotów Boeing, w tym 190 wąskokadłubowych 737 MAX, 20 szerokokadłubowych 787 i 10 samolotów 777X. Rekordowe zamówienie Air India zostało ujawnione już w styczniu, kiedy to przewoźnik w notatce do pracowników przekazał, że „finalizuje historyczne zamówienie na nowe samoloty”.

Umowa na 400 samolotów wąskokadłubowych pozwoli również Air India zdobyć większy udział w regionalnym ruchu międzynarodowym i rynku krajowym, rozpoczynając bitwę na obu frontach z IndiGo. Podczas gdy liczba zamówionych Airbusów jest nieco niższa niż pierwotnie zakładane 275 sztuk, źródła nie wykluczyły, że Air India może w późniejszym czasie ogłosić zakup dodatkowych maszyn lub leasing.

Czytaj też: Air India odnowi stare Boeingi. Wyda ponad 400 milionów dolarów

Ambitne plany Air India

Rekordowe zamówienie ma na celu umieszczenie Air India w lidze dużych globalnych linii lotniczych i uczynienie jej wpływowym klientem dla producentów samolotów i dostawców w czasie, gdy rynek krajowy obserwuje silny wzrost podróży po pandemii. Air India były kiedyś znane z bogato zdobionych samolotów i doskonałej obsługi, ale reputacja linii spadła w połowie lat 2000, gdy pojawiły się kłopoty finansowe. Pod rządami nowych właścicieli, linia chce odbudować swoją reputację w kraju i za granicą, jako przewoźnik z nienaganną obsługą i światowej klasy samolotami. Air India ujawniło we wrześniu plan wieloetapowej transformacji o nazwie Vihaan.AI, który w sanskrycie oznacza ,,Początek nowej ery”. W ramach planu linia będzie między innymi rozwijać swoją sieć i flotę, opracowywać całkowicie odświeżoną ofertę dla klientów, a także poprawiać niezawodność i terminowość lotów.

Szef Air India, Campbell Wilson chce, aby linia lotnicza zwiększyła udziały w rynku w ciągu najbliższych 5 lat. Wilson przyznał, że jego celem jest osiągnięcie 30% udziału w rynku krajowym i międzynarodowym w ciągu najbliższych pięciu lat, co stanowiłoby znaczący wzrost z obecnych 10% udziałów w rynku krajowym i 12% w rynku międzynarodowym. Wilson chce też, ,,aby świat umieścił Air India w tej samej kategorii co Emirates, Qatar Airways czy Singapore Airlines.”

Czytaj też: Transport lotniczy jest bezkonkurencyjny czasowo

Air India chce kontrolować 30% rynku w ciągu 5 lat

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button