PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
LotniczyTransport
Gorące newsy

PLL LOT przegrały sprawę o odszkodowanie od Boeinga!

Po dwóch katastrofach, w których zginęło 346 osób, seria MAX została uziemiona na okres 20 miesięcy

Linie PLL LOT i Smartwings złożyły kilka miesięcy temu pozew o odszkodowanie od Boeinga. Przewoźnicy wnioskowali o uznanie ich za ofiary katastrof Boeingów 737 MAX, co pozwoliłoby im otrzymać odszkodowanie za straty poniesione podczas uziemienia samolotów.

PLL LOT liczyły na odszkodowanie od Boeinga

Przewoźnicy w swoich oddzielnych pozwach przeciwko amerykańskiemu producentowi podkreślali również, że inne linie lotnicze otrzymały odszkodowanie od Boeinga w ramach wcześniejszego porozumienia. Jednak ich próby uznania ich za ofiary i tym samym zakwalifikowania do otrzymania odszkodowania zostały odrzucone przez sędziego Sądu Okręgowego USA Reeda O’Connora, który odrzucił także wnioski rodzin ofiar o ponowne wszczęcie postępowania. Sąd uznał, że nie ma wystarczających uprawnień do wznowienia postępowania prokuratorskiego. Tym samym PLL LOT nie ma co liczyć na odszkodowanie od Boeinga.

Przypomnijmy, że po dwóch katastrofach 737 MAX, w których zginęło 346 osób, seria MAX została uziemiona w marcu 2019 roku na okres 20 miesięcy. W tym czasie wiele linii lotniczych straciło miliony potencjalnych przychodów. Nakaz uziemienia był środkiem ostrożności podjętym w celu zapobieżenia kolejnym wypadkom. Po wprowadzeniu istotnych zmian w samolotach, które rzekomo naprawiły problem, wszystkie samoloty MAX mogły powrócić w przestworza po otrzymaniu wymaganej konserwacji i wyposażeniu w nową technologię bezpieczeństwa.

Czytaj też: Boeing zapłaci 200 milionów dolarów za problemy z 737 MAX

Ogromne straty LOT

W czasie uziemienia LOT eksploatował i wynajmował 14 samolotów 737 MAX. Polski przewoźnik twierdzi, że uziemienie spowodowało w tym okresie ponad 250 mln dolarów szkód. Dwa lata temu przewoźnik zwrócił się bezpośrednio do Boeinga w sprawie otrzymania dodatkowego odszkodowania, ale Boeing odrzucił ten wniosek. Po tej odmowie LOT pozwał Boeinga o zapłatę.

Kilka lat temu Departament Sprawiedliwości zawarł z Boeingiem porozumienie o odroczeniu ścigania. Porozumienie dotyczyło zarzutów o oszustwa dotyczące projektu samolotu i obejmowało odszkodowanie w wysokości 1,77 miliarda dolarów dla linii lotniczych, 500 milionów dolarów odszkodowania dla rodzin ofiar oraz grzywnę w wysokości 243,6 miliona dolarów. LOT stwierdził, że fundusz ugodowy o wartości 1,77 mld dolarów, przeznaczony dla linii lotniczych, nie został udostępniony liniom lotniczym spoza USA.

Czytaj też: Boeing chce się pozbyć ze swoich samolotów nazwy MAX

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

7 Komentarze

  1. Było brać Airbusy a nie lizać odbyt Boeingowi od wielu lat. Jakieś durne przyzwyczajanie Jankesów że czy się wali czy się pali Polacy kupią od nich. Jak wychowaliście tak macie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button