Przemysł 4.0

Zastosowanie sztucznej inteligencji w logistyce postępuje

Obecnie sztuczna inteligencja znajduje szereg zastosowań gospodarczych. Na całym świecie wdrażane są nowe rozwiązania, które mają na celu optymalizację procesów i minimalizację kosztów w zakresie przedsiębiorstwa. Sztuczna inteligencja w logistyce jest odpowiedzią nie tylko na problemy kadrowe, ale również problemy wewnętrzne związane z zarządzaniem. 

Sztuczna inteligencja w logistyce – postęp z roku na rok 

O znaczącym postępie we wdrażaniu AI w przemyśle mówi się szczególnie w kontekście rywalizacji pomiędzy firmami Big Tech, które chcą podwyższyć jakość oferowanych produktów, aby uzyskać przewagę rynkową. Proces, który rozpoczął się m.in. w amerykańskiej Dolinie Krzemowej, przełożył się w ostatnich latach, a zwłaszcza po pandemii, na pozostałe gałęzie gospodarki. Wpływa on na każdy aspekt, od handlu detalicznego po transport. Mówi się również o nowym porządku, który może powstać wskutek działań w obrębie innowacyjności.

W Amazon robotyczne ramię ma pomóc uporać się z brakami kadrowymi. Rozwiązanie to ma być elastyczne i możliwe do szybkiego wdrożenia. Dzięki większej automatyzacji centrów realizacji zamówień Amazon może zmniejszyć swoją zależność od pracowników pierwszej linii, którzy zajmują się kompletowaniem, pakowaniem i wysyłką przedmiotów w magazynach. Warto przypomnieć, że Amazon jest drugim drugim największym pracodawcą w USA za Walmartem, gdzie zatrudnienie znalazły miliony Amerykanów.

Jak przekazał sam Amazon:

Około 75% z 5 miliardów paczek przetwarzanych przez Amazon rocznie jest obsługiwanych przez roboty w co najmniej jednej części procesu dostawy.

Zobacz także: Robot dostawczy Swiss-Mile ma zoptymalizować system dostaw w mieście

Robotyka w logistyce – czeka nas rewolucja

Pierwsze obawy dotyczące nadmiernego wykorzystania zautomatyzowanych procesów były obecne już sześć dekad temu, gdy pierwsze pociągi bez maszynisty zostały przetestowane w metrze. Wówczas w prasie pojawiały się nagłówki „Roboty przejmują kontrolę”. Zgodnie z raportem firmy PwC wydanym w 2011 roku to właśnie w transporcie pracę straci największa liczba osób wskutek postępującej robotyzacji. Obecnie wdrażane są systemy jazdy autonomicznej nie tylko w autobusach miejskich, ale również rototaksówkach (Więcej: Amazon testuje robotaxi. Zoox pojawił się na ulicach Kalifornii).

Zobacz także: Niedobór pracowników przyśpiesza robotyzację. Rynek pracownika jest u schyłku?

Transport for London wykorzystuje inteligentne systemy do kontrolowania kierowców. Furgonetka National Highways filmuje przejeżdżające pojazdy, aby złapać kierowców trzymających telefon komórkowy lub niemających zapiętych pasów bezpieczeństwa. Materiał jest następnie analizowany przez sztuczną inteligencję. W przyszłości system ten ma być stosowany na szerszą skalę, co ułatwi wspomaganie przepływu ruchu i prognozowanie zakłóceń. Coraz częściej mówi się również o robotyzacji w odpowiedzi na strajki w sektorze transportu. Jak podaje The Guardian, Network Rail ma nadzieję na likwidację ponad 1000 miejsc pracy, argumentując, że automatyzacja może stworzyć bardziej wydajny i bezpieczny system kontroli, wykorzystując dane do przewidywania usterek.

Ucierpieć może również handel oraz logistyka powiązana z centrami logistycznymi detalistów. Szacuje się, że do 2030 roku (w porównaniu z poziomami z 2017 roku) prawie jedna trzecia miejsc pracy w handlu detalicznym może zostać zastąpiona przez technologię. Mowa w tym przypadku nie tylko o kasach samoobsługowych, ale również o robotach magazynowych. Trwają także prace nad zwiększeniem wydajności pracowników przy wsparciu robotów. Dachser testuje robotyczne szelki, natomiast w wielu centrach wprowadza się roboty asystujące, które wykorzystują uczenie maszynowe do wykonywania poleceń (Więcej: Dachser testuje egzoszkielety w magdeburskim magazynie oraz Szwedzki gigant zrobotyzuje e-handel w Polsce. Celem szybsza dostawa).

Algorytmy uczenia maszynowego są już wdrażane w bazach danych wytwarzanych w dużych fabrykach w celu „konserwacji predykcyjnej”. Dotyka to niemal każdej branży. The Guardian wspomina o systemie Generative AI, który w połączeniu z systemem druku 3D mógłby obniżyć koszty rozwoju, co wymagałoby mniejszej liczby inżynierów z branży lotniczej, motoryzacyjnej i logistycznej.

Wszystkie te działania pokazują, jak będzie kształtować się przyszłość w branży logistycznej. Powolne zastępowanie pracowników automatycznymi systemami ma przybierać na sile, szczególnie w trudnych warunkach logistycznych, gdy na znaczeniu zyskuje usilne ograniczanie kosztów.

Nowy dron dostawczy Amazon. Będzie zrzucać paczki z 3 metrów

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

4 Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button