IntermodalnyKolejowyMorskiTransport

Ambitne plany inwestycyjne Portu Gdańsk! Będzie kolejny rekord?

Szczególnie ważne będą realizowane projekty kolejowe, mające na celu usprawnienie transportu towarowego

W ubiegłym roku padł rekord wielkości przeładunków dokonanych w porcie w Gdańsku. Bardzo istotne dla tego sukcesu okazały się wielomiliardowe inwestycje, które nie ustaną w najbliższych latach. Plany inwestycyjne Portu Gdańsk są bardzo ambitne, a szczególnie ważne będą realizowane projekty kolejowe, mające na celu usprawnienie transportu towarowego.

Ambitne plany inwestycyjne Portu Gdańsk

Zgodnie z danymi opublikowanymi przez Ministerstwo Infrastruktury, miniony rok był rekordowy dla strategicznych portów morskich Polski, w których przeładowano łącznie 133,2 mln ton towarów, co stanowiło ok. 18% wzrost ogólnego wolumenu w porównaniu z rokiem wcześniejszym. Dużą rolę odegrał tutaj port w Gdańsku, który przeładował łącznie 68,2 mln ton towarów, czyli o ponad 28 proc. więcej niż w 2021 r. Tymczasem plany inwestycyjne Portu Gdańsk są bardzo ambitne, a ich realizacja może skutkować pobiciem kolejnych rekordów.

Na ten wzrost złożył się głównie węgiel, którego w ubiegłym roku zaimportowaliśmy do Polski 12,5 mln t, oraz dodatkowy import ropy naftowej przez nasz terminal Naftoport – wyjaśnia Sławomir Michalewski, wiceprezes ds. finansowych zarządu Morskiego Portu Gdańsk.

Jak zaznacza, po wybuchu wojny na Ukrainie gdański port stanął przed wyzwaniami ekonomicznymi i zakazem eksportu rosyjskiego węgla. Wzrost przetwórstwa węgla wyniósł ponad 175%, a paliw płynnych 35%. Znacznie większe były również przeładunki drewna (ponad 413%) i rud (ponad 133%).

Po wybuchu wojny Port Gdańsk musiał szybko zareagować na potrzeby polskiej gospodarki związane z importem mocno zwiększonych ilości węgla i ropy naftowej. Dalej musieliśmy też dokładniej przyjrzeć się potrzebom zgłaszanym do nas przez podmioty ukraińskie, które w związku z blokadą Morza Czarnego musiały znaleźć alternatywne drogi do tego, aby realizować swoje kontrakty handlu zagranicznego. W nadchodzącym czasie musimy m.in. przygotować się na większą liczbę ładunków, które będą docierać do Portu Gdańskiego drogą kolejową z Ukrainy. Budowanie łańcucha dostaw do Morza Bałtyckiego – jako alternatywnego w stosunku do Morza Czarnego – leży w jej dużym interesie, aby móc stworzyć sobie dodatkowe możliwości eksportu swoich płodów rolnych i produktów stalowych – dodaje Sławomir Michalewski.

Czytaj też: Polskie porty morskie biją kolejne rekordy przeładunków

Inwestycje w projekty kolejowe

Na rekordowe wyniki Portu Gdańsk wpłynęła nie tylko sytuacja gospodarcza i polityczna, ale także inwestycje – zwłaszcza w Porcie Wewnętrznym, gdzie zmodernizowano około 5 km nabrzeży, które służą do bieżących przeładunków i bezpośrednio zwiększają możliwości obsługi ładunków nadliczbowych. Całkowity koszt inwestycji to ponad 595 mln zł, ale inwestowano również w poprawę połączeń kolejowych portu. Pod koniec ubiegłego roku PKP PLK podsumowała trwające ponad 30 miesięcy prace nad rozbudową sieci kolejowej portu gdańskiego, których łączny koszt wyniósł 1,1 mld zł.

Jesteśmy po bardzo dużej przebudowie systemu dróg kolejowych na terenie portu. Wybudowaliśmy ponad 10 km nowych torów. To umożliwiło lepsze skomunikowanie nabrzeży, zwiększenie długości i nośności pociągów. (…) Inwestycje potrzebne w Porcie Gdańsk to z pewnością inwestycje związane z zapewnieniem bezpieczeństwa i stabilności transportu kolejowego, jego odporności na ewentualne problemy. To jest budowa drugiego mostu kolejowego, który połączy głębokowodną część Portu Gdańskiego, terminal kontenerowy, ale również terminale węglowe ze stałym lądem, bo trzeba pamiętać, że ta część portu znajduje się na wyspie i prowadzi do niej tylko jeden most kolejowy. W mojej ocenie to w tej chwili najbardziej priorytetowa inwestycja, którą należy zrealizować – dodaje Sławomir Michalewski.

Port Gdańsk zajmuje obecnie drugie miejsce pod względem przeładunków na Bałtyku. Jest to również najszybciej rozwijający się port w ostatniej dekadzie, ze wzrostem przeładunków w tym okresie o 170 proc. Jednak ten szybki wzrost wymaga dodatkowych, kilkumiliardowych inwestycji. Plany inwestycyjne Portu Gdańsk obejmują projekty o wartości ponad 4,2 mld zł, które zostały już zaplanowane i są realizowane.

Czytaj też: Premier obiecywał, a tymczasem inwestycje w Polsce są niskie i mało efektywne

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button