LotniczyTransport
Gorące newsy

Tureckie lotniska zamknięte! Wstrząsy zniszczyły pas startowy!

Wstrząsy uszkodziły tureckie lotniska, a kilka głównych portów w regionie zostało zamkniętych

Trzy tureckie lotniska zostały zamknięte z powodu trwałych zniszczeń po katastrofalnych trzęsieniach ziemi. Przypomnijmy, że w poniedziałek nad ranem miliony mieszkańców Turcji i Syrii odczuły skutki trzęsienia ziemi o sile 7,8 w skali Richtera. Później w ciągu dnia, nastąpiło drugie trzęsienie ziemi, o magnitudzie 7,5.

Trzęsienie ziemi uszkodziło tureckie lotniska

W wyniku obu katastrof zginęło co najmniej kilka tysięcy osób, a co najmniej kilkanaście tysięcy zostało rannych. Zniszczenia po wczorajszych trzęsieniach ziemi są ogromne. Zniszczeniu uległa infrastruktura w całym regionie, a setki budynków i dróg rozpadło się jak domki z kart. Wstrząsy uszkodziły również tureckie lotniska, a kilka głównych portów w regionie zostało zamkniętych. Tylko jedno duże lotnisko w regionie pozostaje otwarte, ale jest ono czynne tylko dla samolotów przewożących pomoc humanitarną lub transportujących ludzi.

Pierwszym z zamkniętych lotnisk jest tureckie lotnisko Adana Sakirpasa (ADA). W wyniku trzęsienia uszkodzony został terminal lotniska i okoliczne budynki. Nie pojawiły się na ten moment żadne raporty opisujące inne uszkodzenia lotniska. Inaczej było w pobliskiej prowincji Hatay, gdzie uszkodzeniu uległo lotnisko Hatay (HTY). Port został zamknięty z powodu zniszczonego pasa startowego. Lokalne władze zdecydowały się wstrzymać wszystkie loty z i na lotnisko.

PLAKO System - inteligentne systemy dokowania

Innym zamkniętym lotniskiem jest pobliski Międzynarodowy Port Lotniczy Gaziantep Oğuzeli (GZT). GZT doznało jedynie niewielkich szkód, a wstrząsy nie uszkodziły pasa startowego. Mimo to władze lokalne zamknęły lotnisko dla wszystkich cywilnych usług lotniczych. Na lotnisku mogą operować jedynie samoloty przewożące pomoc humanitarną oraz dokonujące ewakuacji medycznej. Lotnisko pozostaje w stanie podwyższonej gotowości, ponieważ epicentrum trzęsienia ziemi znajdowało się zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od portu lotniczego.

Czytaj też: Tureckie linie lotnicze planują sporą ekspansję w Polsce

Środki ostrożności

Zamknięcie lotnisk to środek ostrożności dla wszystkich podróżujących. Władze lokalne podjęły te decyzje w oparciu o obecne i potencjalne dodatkowe szkody. Jak podaje The National News, skutki trzęsienia ziemi były odczuwalne aż na Grenlandii, a służby geologiczne Danii i Grenlandii podały, że trzęsienie ziemi zarejestrowały tamtejsze sejsmografy. Rozmiar i duża liczba silnych wstrząsów wtórnych przyczyniły się do decyzji o zamknięciu wielu lotnisk w obawie, że może dojść do kolejnych zniszczeń.

W najbliższych godzinach i dniach pojawi się więcej doniesień o zniszczeniach. Prawdopodobnie minie kilka dni, zanim zostaną wznowione standardowe operacje lotnicze na GZT i ADA. Jeszcze dłużej potrwa wznowienie operacji na HTY, ponieważ pas startowy będzie wymagał znacznych napraw i zostanie poddany testom, aby sprawdzić jego bezpieczeństwo i stabilność. Po wznowieniu standardowych operacji, do kraju będzie mogła dotrzeć większa pomoc dla milionów ludzi dotkniętych katastrofą.

Czytaj też: Turcja oskarżana o łamanie sankcji. Niektóre firmy eksportowały do Rosji amerykańskie produkty

Ryanair i Wizz Air odnotowują ogromny wzrost liczby pasażerów

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button