MorskiTransport
Gorące newsy

Turecki port Iskenderun uszkodzony po ogromnym trzęsieniu ziemi

Turecki port Iskenderun jest hubem dla przemysłu ciężkiego i jednym z dwóch głównych węzłów kontenerowych

Poważne trzęsienie ziemi, które nawiedziło południowo-wschodnią Turcję w poniedziałek rano, spowodowało poważne szkody w infrastrukturze energetycznej kraju. Jak przekazał minister ds. energii i zasobów naturalnych Fatih Dönmez, uszkodzony został główny turecki port Iskenderun i regionalna infrastruktura energetyczna.

Turecki port Iskenderun uszkodzony

Potężne trzęsienie o sile 7,7 w skali Richtera spowodowało poważne uszkodzenia infrastruktury, szczególnie w prowincji Kahramanmaraş, uważanej za epicentrum trzęsienia. Wstrząsy wyrządziły poważne szkody na liniach przesyłowych i dystrybucyjnych energii elektrycznej i gazu ziemnego. Na szczęście nie doszło do uszkodzeń rurociągu Kerkuk-Ceyhan, którym transportuje się ropę z Iraku do Turcji, ani rurociągu Baku-Tbilisi-Ceyhan. Mimo to autonomiczny region kurdyjski w północnym Iraku przekazał, że przepływ ropy przez turecki port Ceyhan został w poniedziałek tymczasowo wstrzymany. Terminal we wschodniej części Morza Śródziemnego znajduje się około 155 kilometrów od epicentrum trzęsienia.

Trzęsienie ziemi dotknęło również porty w południowo-wschodniej Turcji. Urząd morski poinformował, że główny turecki port w nadmorskim mieście Iskenderun został uszkodzony przez wstrząsy. Po przeprowadzeniu inspekcji szkód zdecydowano, że operacje będą kontynuowane w portach poza Iskenderun. W oświadczeniu Limak Group przekazano, że dok w porcie został częściowo uszkodzony, a zdjęcia w mediach społecznościowych pokazywały dziesiątki przewróconych kontenerów oraz ogromny pożar.

PLAKO System - inteligentne systemy dokowania

Czytaj też: Tureckie lotniska zamknięte! Wstrząsy zniszczyły pas startowy!

Pożar został ugaszony

Ministerstwo obrony poinformowało we wtorek, że pożar został ugaszony dzięki użyciu wojskowych helikopterów i samolotów, po nieudanych poniedziałkowych próbach ugaszenia płomieni z morza. Pożar najprawdopodobniej wybuchł w kontenerze wypełnionym łatwopalnym olejem przemysłowym. Inne przewrócone kontenery uniemożliwiały dostęp do płomieni strażakom. Trzęsienie ziemi spowodowało również inne uszkodzenia strukturalne w porcie.

Turecki port Iskenderun jest hubem dla przemysłu ciężkiego i jednym z dwóch głównych węzłów kontenerowych na południowo-wschodnim wybrzeżu Turcji. Port koncentruje się przede wszystkim na tureckim handlu wewnętrznym, a nie na szerszej roli regionalnego hubu. Gigant żeglugowy AP Moller Maersk przekazał, że w razie potrzeby zamierza zmienić kierunek statków, szczególnie biorąc pod uwagę „poważne uszkodzenia strukturalne, prowadzące do całkowitego wstrzymania wszystkich operacji do odwołania”.

Czytaj też: Turcja oskarżana o łamanie sankcji. Niektóre firmy eksportowały do Rosji amerykańskie produkty

DP World zbuduje mega-terminal kontenerowy w Indiach

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button