LotniczyTransport

Ryanair i Wizz Air odnotowują ogromny wzrost liczby pasażerów

Publikacja wyników okazała się pozytywnym impulsem dla obu linii lotniczych

Ryanair i Wizz Air odnotowali w styczniu 70% wzrost liczby pasażerów w porównaniu do stycznia 2022 roku. Popyt na tanie podróże utrzymuje się na wysokim poziomie.

Ryanair i Wizz Air notują wzrost liczby pasażerów

Ryanair i Wizz Air odnotowały wzrost liczby pasażerów w styczniu, plasując się powyżej danych ze stycznia sprzed pandemii. Wizz Air przewiózł 4 149 850 pasażerów, co stanowi wzrost o 73,1% w porównaniu z tym samym okresem w 2022 r. Również współczynnik obciążenia uległ znacznej zmianie, skacząc do 86% w tym miesiącu. W ciągu 12 miesięcy od stycznia 2022 do 2023 roku Wizz Air podwoił liczbę pasażerów do ponad 47 milionów.

Irlandzki Ryanair odnotował podobne wyniki w tym samym okresie, a liczba przewiezionych pasażerów wzrosła o 69% do 11,8 mln w styczniu 2023 r., ponieważ przewoźnik wykonał ponad 68 000 lotów. W całym okresie 12 miesięcy linia lotnicza odnotowała 111% wzrost do 165,3 mln pasażerów. Współczynnik obciążenia również odnotował zauważalny wzrost, skacząc o 12 pkt proc. z 79% w styczniu 2022 r. do 91% w styczniu 2023 r. Publikacja wyników okazała się pozytywnym impulsem dla obu linii lotniczych. Spółka holdingowa Ryanair odnotowała wzrost cen akcji na londyńskiej giełdzie o 2,7%, natomiast ceny akcji Wizz Air wzrosły o 4,3%.

Czytaj też: Ryanair pobił kolejny rekord. Recesja przewoźnikowi niestraszna

Słaby czwarty kwartał Ryanair

Trzeci kwartał 2022 roku okazał się punktem zwrotnym dla obu przewoźników. Pomimo powolnego początku roku 2022, spiętrzony popyt wzmocnił finanse Ryanair i Wizz Air w sezonie letnim, przenosząc się na jesień i zimę. Ryanair szybko odbił się od dna po niewielkim spadku liczby pasażerów w listopadzie, odnotowując ogromny zysk za kwartał w wysokości 211 mln euro. Dyrektor generalny Ryanair, Michael O’Leary, przytoczył bankructwo i konieczność finansowania przez państwo wielu innych linii lotniczych w całej Europie, co umożliwiło przewoźnikowi rozwój dzięki jego niezawodności i obniżonym kosztom.

Podczas gdy przewidywana jest strata w czwartym kwartale ze względu na okres wielkanocny przypadający na początek kwietnia 2023 r., Ryanair zaczął rozwijać swoją siatkę na lato 2023 r., dodając szereg tras ze swoich irlandzkich baz w Dublinie (DUB) i Shannon (SNN). Ostatnio linia lotnicza ogłosiła 19 nowych tras w Portugalii. Dodano osiem miejsc docelowych z Faro (FAO) w Algarve i 11 z północnego miasta Porto (OPO), zwiększając liczbę tygodniowych lotów do kraju do 1600.

Czytaj też: Transport lotniczy jest bezkonkurencyjny czasowo

Plany Wizz Air na nowy rok

Podobnie Wizz Air odnotował lukratywny trzeci kwartał, powiększając zysk operacyjny z drugiego kwartału. Według przewidywań, w tym roku finansowym przewoźnik poniesie całkowitą stratę netto ze względu na wzrost kosztów operacyjnych i słaby popyt w pierwszym kwartale, jednak oczekuje się, że w roku finansowym 2023/2024 przewoźnik powróci do zysków.

W styczniu Wizz Air zapowiadał zmniejszenie liczby połączeń z Londynu Gatwick (LGW) i Londynu Luton (LTN) do Europy Południowej. W zamian przewoźnik zwiększa liczbę połączeń do Turcji, dodając Istambuł (IST), Antalya (AYT) i Dalaman (DLM) do swojej sieci w Londynie, jak również kilka innych baz w całej Europie. Wizz Air zwiększył również swoją obecność na Bliskim Wschodzie, łącząc 12 miejsc w Europie z Arabią Saudyjską.

Czytaj też: Duża ofensywa Wizz Air w Arabii Saudyjskiej! 20 nowych połączeń

Lufthansa w końcu przejmie Ita Airways? Znamy cenę

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button