KolejowyTransport

Ukraina nakłada sankcje na Koleje Białoruskie, ale nie na rosyjskie

Sankcji ustanowionych przez ukraiński rząd jest osiemnaście

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał dekret o nałożeniu sankcji na 182 rosyjskie i białoruskie podmioty oraz trzy osoby fizyczne. Ukraina nałożyła sankcje między innymi na Koleje Białoruskie, które od początku wojny współpracowały z Rosją w transporcie ponad 100 tys. ton amunicji i 5,2 tys. ton pojazdów. Co jednak ciekawe, nieobecny na liście firm objętych sankcjami przez Ukrainę jest rosyjski narodowy przewoźnik kolejowy RZD.

Zełenski nakłada sankcje na Koleje Białoruskie

Sankcji ustanowionych przez ukraiński rząd jest osiemnaście i obejmują one między innymi zamrożenie aktywów, blokady tranzytu, zerwanie kontraktów i zezwoleń. Wszystkie sankcje weszły w życie z dniem 28 stycznia i będą obowiązywały przez następne dziesięć lat. Na ukraińskiej liście sankcji znalazło się wiele firm kolejowych. Są to głównie przedsiębiorstwa kolejowe, firmy logistyczne oraz leasingodawcy lub producenci taboru kolejowego. Na liście znajdują się również niektóre firmy zajmujące się magazynowaniem, składowaniem i IT, a także firmy związane z transportem ciężarowym, lotniczym i morskim.

Niektóre z firm kolejowych znajdujących się na ukraińskiej liście sankcyjnej to: Belintertrans Transport and Logistics Center, Middle Volga Railway Transport Enterprise, Railcraft Service, AC Rail, Unitrans Rail, Railgo, Vector Rail, Guinness Rail, Ural Rail, ABTs Rail, Rail Transservice. Co ciekawe, Ukraina nałożyła sankcje na Koleje Białoruskie, ale nieobecny na liście sankcyjnej jest rosyjski narodowy przewoźnik kolejowy RZD.

Trzy osoby znajdujące się na liście osób objętych sankcjami to Matveev Valerii Borisovich, Belosokhov Sergei Alekseevich i Strok Vladimir Nikolaevich. Nie jest jednak jasne, jaką rolę odgrywali ci ludzie i jakie są motywy zastosowania wobec nich sankcji.

Czytaj też: Rosyjski ruch lotniczy spadł o 25%! I niby sankcje nie działają?

Koleje Rosyjskie wzywają UE do… zniesienia sankcji

Koleje Rosyjskie objęte są jednak zachodnimi sankcjami, w tym tymi ze strony UE. RZD wysłało pod koniec zeszłego roku apel do Rady Unii Europejskiej, aby ta… zniosła sankcje. W apelu Koleje Rosyjskie wskazują na „konieczność jak najszybszego rozpatrzenia sprawy, zniesienia sankcji i podjęcia obiektywnej decyzji w tej sprawie”. Według spółki unijne sankcje… naruszają prawa pasażerów.

Sankcje mają na celu ograniczenie zdolności Kolei Rosyjskich do pełnienia ważnych społecznie, humanitarnych funkcji i mają charakter dyskryminacyjny w stosunku do ludności Federacji Rosyjskiej. Ponadto są one sprzeczne ze znaczną liczbą norm prawa międzynarodowego i aktów samej UE – przekazało RZD.

RZD znalazł się wśród pierwszych podmiotów, które trafiły na listy sankcji UE już kilka dni po wybuchu wojny na Ukrainie. Nałożone sankcje mają charakter finansowy. Oznacza to, że prowadzenie interesów z Kolejami Rosyjskimi, na przykład jako operator dalekobieżnych kolejowych usług towarowych, jest nadal dozwolone.

Czytaj też: Polscy przedsiębiorcy chcą, aby sankcje nałożone na Rosję były kontynuowane

Sankcje uderzyły w estońskie koleje! Milionowe straty przewoźnika

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Back to top button