MorskiTransport

Koreańskie stocznie koncentrują się na zwiększeniu rentowności

Trzej stoczniowcy reorganizują w tym roku swoje portfele, koncentrując się na wysoce lukratywnych statkach

Podobnie jak w 2022 r., również w tym roku koreańskie stocznie otrzymają wiele zamówień na statki o wysokiej wartości dodanej. Według BusinessKorea oczekiwania na zwiększenie zysków rosną, ponieważ zamówienia na tankowce i instalacje offshore mogą ożyć wraz z utrzymującym się popytem na gazowce LNG.

Koreańskie stocznie zwiększają zamówienia

Korea Shipbuilding & Offshore Engineering (KSOE), pośrednia spółka holdingowa HD Hyundai, podpisała niedawno umowę z firmą żeglugową z Afryki na budowę dwóch gazowców LPG o wartości 240,8 mld wonów (850 mln zł). Każdy statek ma 88 000 metrów sześciennych pojemności, długość 230 metrów, szerokość 32,25 metrów i wysokość 23,85 metrów.

Jedną z cech charakterystycznych statków jest to, że mogą przewozić amoniak, który coraz mocniej przyciąga uwagę jako ekologiczne źródło energii nowej generacji. Wliczając najnowsze zamówienie, tylko w styczniu KSOE otrzymała zamówienia na osiem statków. Wśród nich jest pięć gazowców LNG, dwa gazowce LPG i jeden PC. Ich łączna wartość przekracza 1,5 mld dolarów (6,5 mld zł).

PLAKO System - inteligentne systemy dokowania

Spodziewany jest także wzrost zamówień na pływające instalacje do przewozu skroplonego gazu ziemnego (FLNG). Ostatnio dwie inne koreańskie stocznie, Samsung Heavy Industries i DSME, zwróciły na siebie uwagę, uczestnicząc w przetargu na projekt instalacji FLNG we wschodniej części Morza Śródziemnego u wybrzeży Izraela dla Chevronu, największej na świecie firmy energetycznej.

Czytaj też: Jak duże są największe kontenerowce oceaniczne na świecie?

Poprawa wyników

Trzej stoczniowcy reorganizują w tym roku swoje portfele, koncentrując się na wysoce lukratywnych statkach o wysokiej wartości dodanej. Oczekuje się, że wszystkie trzy koreańskie stocznie odnotują w tym roku o wiele lepsze wyniki finansowe.

Według przewidywań KSOE odnotuje nadwyżkę w kolejnym kwartale. Z kolei DSME i Samsung Heavy Industries, których wyniki przez długi czas na wykresach miały kolor czerwony, zmniejszyły swoje straty, zwiększając prawdopodobieństwo odwrócenia sytuacji w pierwszej połowie z 2023 r.

Tymczasem Hanwha Group zamierza zmienić nazwę DSME, którą przejęła. DSME tymczasowo zarejestrowała swoją nową nazwę, Hanwha Shipbuilding and Marine Engineering, w Urzędzie Rejestracji Sądu Okręgowego w Changwon 11 stycznia. Główna rejestracja powinna nastąpić do 30 czerwca.

Czytaj też: LNG to dobre, ale długoterminowe rozwiązanie. Jak Europa poradzi sobie bez rosyjskiego gazu? [ANALIZA]

Chińczycy zbudowali jeden z największych kontenerowców na świecie!

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button