Info z rynkuIntermodalnyKolejowyTransport
Gorące newsy

PKP PLK przejmie Cargotor. Dobra informacja dla Małaszewicz?

Przejęcie oznacza zwiększenie potencjału inwestycyjnego w zakresie modernizacji Małaszewicz

PKP PLK uzyskało zgodę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na pełne przejęcie firmy Cargotor. Obie strony są zaangażowane w modernizację terminalu Małaszewicze. Przejęcie oznacza zwiększenie potencjału inwestycyjnego w zakresie modernizacji.

UOKiK zgadza się na przejęcie Cargotor

Cargotor jest niezależnym zarządcą infrastruktury kolejowej, posiadającym i utrzymującym 180 km torów w Polsce. Oprócz tego prowadzi 30 punktów ekspedycyjnych, a także zarządza Rejonem Przeładunkowym Małaszewicze. PKP PLK to największy kolejowy przewoźnik towarowy w Polsce, który jest właścicielem i operatorem terminalu w Małaszewiczach.

Strony podpisały list intencyjny w sprawie przejęcia w listopadzie 2021 roku, a przejęcie Cargotor zostało zatwierdzone przez polskie władze 16 stycznia 2023 roku. PKP Cargo podało w polskich mediach, że „zarówno Cargotor, jak i PKP PLK są zaangażowane w planowane inwestycje infrastrukturalne w Rejonie Przeładunkowym Małaszewicze na granicy Unii Europejskiej z Białorusią, w tym w modernizację infrastruktury kolejowej, a przejęcie spowoduje efekt synergii w ramach realizacji inwestycji”.

PLAKO System - inteligentne systemy dokowania

Czytaj też: Terminal Małaszewicze zostanie rozbudowany. Koszt? Aż 4 mld złotych

Plany modernizacyjne

Zgodnie z pierwotnymi planami, Rejon Przeładunkowy Małaszewicze miałby zostać zmodernizowany, a tory szerokotorowe i wąskotorowe rozbudowane. Podobnie w planach PKP PLK była modernizacja odcinka Siedlce-Terespol linii kolejowej E20, poprawa dostępności przejścia granicznego Tersepol-Brześć, w tym rozbudowa torów 1 520 mm na stacji Terespol oraz budowa nowego mostu na Bugu.

Plany modernizacji w dotychczasowym kształcie opierały się jednak w dużej mierze na środkach unijnych, które zostały wstrzymane ze względu na reorientację na łączność z Ukrainą. Pozostaje pytanie, czy w obecnych okolicznościach modernizacje Małaszewicz będą kontynuowane. Połączenie dwóch liderów polskiego przemysłu może dać nowy impuls do realizacji planów.

Unia Europejska wydała na rozwój Małaszewicz ponad 1 mld euro, ale pieniądze nie zostały wydane efektywnie. Twierdzi tak Jakub Majewski, prezes zarządu Fundacji Pro Kolej, według którego wprowadzone usprawnienia nie są efektywne i skuteczne, a dostępne środki mogłyby zostać lepiej zainwestowane. Jako przykład podaje modernizację linii między Warszawą a Poznaniem. Po wszystkich pracach pociągi będą tylko pięć minut szybsze, niż do tej pory.

Czytaj również: Wartość inwestycji VC w Polsce w pierwszym półroczu wyniosła rekordowe 2076 mln zł!

Terminal Małaszewicze otrzyma wsparcie państwa. Na UE nie ma co liczyć

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button