DrogowyTransport

Szwedzki producent w końcu zaczyna produkcję swoich elektryków

Łącznie Volta Trucks planuje wyprodukować w tym roku aż 5 000 ciężarówek

Szwedzki producent Volta Trucks w końcu rozpoczyna produkcję swojej ciężarówki Volta Zero. Austriacka fabryka firmy wyprodukuje pierwsze trzysta jednostek, a łącznie firma planuje wyprodukować w tym roku aż 5 000 pojazdów.

Ciężarówki Volta Zero w końcu trafią do produkcji

Po zakończeniu fazy rozwoju i promocji, szwedzki producent Volta Trucks zapowiedział rozpoczęcie fazy operacyjnej dla swojej elektrycznej ciężarówki Volta Zero. Rozpoczynając od drugiego kwartału roku, austriacka fabryka Steyr wyprodukuje pierwsze trzysta jednostek z dostawą w tym roku, co wygeneruje obrót w wysokości 85 milionów euro na podstawie już potwierdzonych zamówień.

W 2022 roku firma odnotowała silny wzrost i dziś zatrudnia prawie siedemset osób. W listopadzie z powodzeniem zakończyła rozszerzenie rundy finansowania serii C, dzięki czemu łączna wartość inwestycji wyniosła 360 mln euro.

Od strony technicznej, Volta Trucks zakończyła próby w warunkach otoczenia od +39° do -30° oraz w środowisku miejskim w Paryżu i Londynie. W tym ostatnim przypadku próby odbyły się przy współpracy takich operatorów jak DB Schenker, Petit Forestier, The Crown Estate i Clipper Logistics.

Czytaj też: Rozpoczynają się testy rzeczywiste elektrycznej ciężarówki Volta Zero

Plany są ambitne

Ciężarówki Volta Zero to w pełni elektryczne, 16-tonowe pojazdy użytkowe przeznaczony do logistyki na terenach miejskich. W prototypie zastosowano ramę podwozia i układ napędowy o specyfikacji produkcyjnej. Zebrane fundusze mają pomóc w sfinansowaniu rozwoju także 7,5-tonowych i 12-tonowych ciężarówek elektrycznych. Według zapowiedzi producenta, Volta Zero może pomieścić baterię 150 kWh lub 225 kWh, co gwarantuje zasięg od 140 do 200 km. Pojazd ma spore rozmiary, dlatego ma zastąpić kilka mniejszych ciężarówek, a tym samym przyczynić się do zmniejszenia ruchu na terenach miejskich.

Według informacji przekazanych przez producenta obecnie portfel zamówień przekracza 5 000 pojazdów o wartości 1,2 miliarda euro (w tym 1 500 zamówionych przez jednostkę logistyczną DB Schenker). Łącznie Volta Trucks planuje wyprodukować w tym roku aż 5 000 ciężarówek w swoim austriackim zakładzie. Roczna produkcja do 2027 roku ma z kolei wzrosnąć nawet do 27 000 sztuk.

Czytaj też:  Zeroemisyjna Pilea trafiła do Konina jako pierwszego miasta w Polsce

Volta Trucks i DB Schenker zakończyli wspólne testy Volta Zero

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button