Info z rynkuTransport
Gorące newsy

Polski rynek logistyczny czeka kryzys? Wolak: To będzie trudny rok

Obecna sytuacja na świecie ma ogromny wpływ na polską branżę logistyczną

Polski rynek logistyczny jest rynkiem gigantycznym. Niestety, nadchodząca globalna recesja gospodarcza może zagrozić naszej branży. Czy tak się faktycznie stanie? Gościem pierwszego wywiadu Obserwatora Logistycznego na YouTube był Marcin Wolak, wiceprezes zarządu GPW Logistics.

Polski rynek logistyczny w rękach państwa?

GPW Logistics funkcjonuje jako spółka realizująca usługi z zakresu spedycji i logistyki. Firma działa pod zarządem Skarbu Państwa. Czy tworzenie kolejnego tak dużego podmiotu na rynku ma sens?

Polski rynek jest zdominowany przez podmioty prywatne i tak będzie na pewno przez długi czas. Naszym zamiarem nie jest zmienianie tego faktu. Cele są trochę odmienne. Tutaj naszym założeniem jest to, żeby współpracować i wspierać polskie firmy w rozwoju. I to zarówno firmy, które zajmują się różnego typu przewozami, ale też podwykonawców, którzy mogą wspierać nas w ramach realizacji poszczególnych operacji logistycznych – komentuje nasz rozmówca.

Polski rynek logistyczny jest gigantyczny, ale pojawiają się głosy, że ingerencja państwowych spółek w tym obszarze nie przyniesie niczego dobrego, a wręcz może mu zaszkodzić.

Panuje takie przekonanie, że spółki Skarbu Państwa nie powinny uczestniczyć w różnych obszarach biznesowych, a przecież w polskiej logistyce spółki z udziałem Skarbu Państwa bardzo mocno i intensywnie uczestniczą od wielu lat. Musimy trochę odejść od takiego przekonania, że jeżeli coś powstaje w ramach grupy spółek Skarbu Państwa albo z udziałem Skarbu Państwa, to będzie to gorzej funkcjonować, albo na jakichś innych zasadach. Wcale tak nie jest, czego dowodem są pierwsze miesiące naszej działalności, gdzie z dużą skutecznością już udaje nam się realizować pierwsze badania, pierwsze operacje i wykonywać oraz realizować cele, które są przed nami postawione – wskazuje Marcin Wolak.

Czytaj też: Litewski transport drogowy towarów przechodzi poważny kryzys

Czy polska branża logistyczna przetrwa kryzys?

Obecna sytuacja na świecie, a przede wszystkim zamknięcie kierunku wschodniego, ma ogromny wpływ na polską branżę logistyczną. Zarówno sankcje nałożone na Białoruś i Rosję, jak i sama wojna na Ukrainie nie sprzyjają wymianie handlowej.

Przedsiębiorcy, przewoźnicy, branża transportowa musieli się zmierzyć z wyzwaniem, by uwolnione zasoby zagospodarować na innych kierunkach. I z tym przedsiębiorcy sobie bardzo sprawnie poradzili. Udało się otworzyć nowe kierunku, uruchomić nowe obszary działania. Aczkolwiek końcówka roku już pokazuje branży transportowej, że recesja zbliża się do nas bardzo dużymi krokami. Odnotowywane są spadki zamówień, notowane są spadki i to zarówno z branży spożywczej, jak i też w branżach takich jak RTV i AGD. Zapotrzebowanie na produkty pierwszej potrzeby odbije się na branży transportowej i będzie miało wpływ na to, w jaki sposób ukształtuje się cała branża – wskazuje rozmówca.

Czy polska branża logistyczna i transportowa przetrwają nadchodzący kryzys? Zdaniem naszego rozmówcy, kryzys paradoksalnie może pomóc polskim przedsiębiorcom.

Polska branża transportem stoi i należy mieć nadzieję, że polscy przedsiębiorcy jednak sobie poradzą i mając do czynienia z recesją albo z mniejszą liczbą zamówień, będą skutecznie dalej konkurować na rynku. I to pozwoli im przejmować kolejne, niezagospodarowane przez nich obszary. Na pewno czeka nas trudny rok, pełen wyzwań, ale to zawsze koniec końców może przynieść pozytywne efekty – dodaje Marcin Wolak.

Wywiad z Marcinem Wolakiem dostępny na kanale Obserwator Logistyczny na YouTube. Zachęcamy wszystkich czytelników do zasubskrybowania kanału.

Czytaj też: Echa Światowego Forum Ekonomicznego, czyli dużo optymizmu, mimo wielokryzysu

Europejska logistyka w kryzysie? Czekają nas trudne czasy

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Back to top button