LotniczyTransport

Japoński przewoźnik zamawia cztery samoloty Boeing 737 MAX

Zamówienie jest częścią większego planu przewoźnika, który zakłada rozbudowę i odnowienie floty

Japoński przewoźnik Skymark potwierdził, że zamówi cztery samoloty Boeing 737 MAX z opcją nabycia dwóch kolejnych w przyszłości. Nowe nabytki są częścią planów linii lotniczej, by zakupić do dwunastu nowych samolotów w najbliższych latach, ponieważ przewoźnik stara się rozwijać swoją flotę i wymienić niektóre ze swoich starszych maszyn.

Skymark kupuje samoloty Boeing 737 MAX

Kierownictwo Skymark potwierdziło, że zamówienie na cztery samoloty Boeing 737 MAX zostało nie tylko uzgodnione przez zarząd, ale także złożone w firmie Boeing. Jak wynika z umowy kontraktowej pomiędzy Skymarkiem a Boeingiem, przewoźnik zamierza kupić trzy samoloty 737 MAX 8 i trzy 737 MAX 10. Dwa z trzech samolotów MAX 8 i dwa z trzech MAX 10 to wiążące zamówienie, a pozostałe samoloty są opcjonalnym zakupem w przyszłości.

Każdy z zamówionych MAX 8 będzie kosztował linię lotniczą szacunkowo 125 mln dolarów i ma zostać dostarczony w 2026 roku. Jeśli linia zdecyduje się na zakup opcjonalnego trzeciego samolotu, to prawdopodobnie dotrze on znacznie później. Z kolei koszt każdego z MAX 10 będzie wynosił około 138 mln dolarów. Skymark został poinformowany, że samoloty zostaną dostarczone prawdopodobnie pomiędzy 2026 a 2027 rokiem. Podobnie jak w przypadku zamówienia MAX 8, trzeci opcjonalny samolot prawdopodobnie zostanie dostarczony znacznie później niż dwa pozostałe, o ile linia lotnicza zrealizuje zakup.

Czytaj też: Boeingi coraz popularniejsze? Nowe 737 MAX trafią do Japonii

Szerszy plan Skymark

Najnowsze zamówienie złożone przez Skymark jest częścią większego planu linii lotniczej, który zakłada rozbudowę i odnowienie floty. W listopadzie tego roku linia ogłosiła, że planuje zwiększyć wielkość swojej floty o 12 samolotów w ciągu najbliższych kilku lat. Cztery wiążące zamówienia na samoloty MAX stawiają linię lotniczą w jednej trzeciej drogi do osiągnięcia zamierzonego celu. Jeśli linia zdecyduje się na zakup dwóch opcjonalnych maszyn, będzie w połowie drogi. Dodatkowe sześć samolotów wymaganych do nabycia zostanie pozyskanych za pośrednictwem leasingodawców.

Skymark korzysta obecnie z floty 29 Boeingów 737-800. Dodatkowe samoloty znacznie powiększą flotę, pozwalając linii na zwiększenie operacji poprzez wzrost pojemności. Nowe samoloty umożliwią również linii lotniczej wymianę niektórych z jej najstarszych maszyn. Skymark zdecydował się na zakup MAX-a w stosunku do innych typów samolotów i modeli 737 ze względu na jego wydajność. Skymark ma nadzieję skorzystać z obniżonych kosztów operacyjnych samolotu, ponieważ paliwooszczędne silniki pozwolą linii lotniczej zaoszczędzić miliony rocznie na samym tylko paliwie.

Czytaj też: Transport lotniczy jest bezkonkurencyjny czasowo

Boeing zapłaci 200 milionów dolarów za problemy z 737 MAX

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button