LotniczyTransport

Heathrow czy Stambuł? Oto najbardziej ruchliwe lotnisko w Europie

Jakim cudem Heathrow wciąż wyprzedza lotniska z większą rotacją lotów i pasażerów?

Dane z analizy Cirium’s On the Fly wskazują, że lotnisko Londyn Heathrow (LHR) to najbardziej ruchliwe lotnisko w Europie pod względem liczby dostępnych miejsc w samolotach (ASK). Z kolei lotnisko w Stambule zdołało utrzymać pozycję najbardziej ruchliwego lotniska w Europie pod względem łącznej liczby pasażerów.

Jakie jest najbardziej ruchliwe lotnisko w Europie?

Lotnisko Londyn Heathrow znalazło się na szczycie zestawienia Cirium, stając się najbardziej ruchliwym lotniskiem w Europie w ubiegłym roku. Pomiar ten jest dokonywany na podstawie liczby dostępnych miejsc w samolotach (ASK), obliczonej jako liczba miejsc w sprzedaży pomnożona przez całkowitą liczbę kilometrów przebytych podczas lotu. Podczas gdy Stambuł to najbardziej ruchliwe lotnisko w Europie pod kilkoma innymi względami, w tym pod względem liczby pasażerów i lotów, Heathrow króluje w ASK.

Warto zauważyć, że nie była to wyrównana walka na szczycie. Heathrow zaoferowało 100 miliardów ASK w 2022 roku, a wicelider, lotnisko Paryż Charles de Gaulle (CDG) tylko 70 miliardów. Lider pod względem liczby miejsc i pasażerów, lotnisko w Stambule (IST) zaoferowało tylko nieco ponad 60 miliardów ASK, prawie na równi z lotniskiem we Frankfurcie (FRA) i przed Amsterdamem Schiphol (AMS).

Jakim cudem Heathrow wciąż wyprzedza lotniska z większą rotacją lotów i pasażerów? Różnica wynika z tego, dokąd ci pasażerowie latają. Wyższe ASK sugeruje obecność większej liczby tras długodystansowych, a Londyn Heathrow jest hubem dla British Airways i Virgin Atlantic, a także przyciąga linie lotnicze z całego świata ze względu na swój status centrum finansowego i turystycznego.

Czytaj też: Chaos w branży lotniczej. Szef IATA: Heathrow to banda idiotów

Limity i walka ze Stambułem

Chociaż Heathrow będzie świętować swoją trwającą od dziesięcioleci passę utrzymywania najwyższego poziomu ASK spośród wszystkich europejskich lotnisk, wciąż jest wiele do zrobienia, zanim będzie mógł uznać, że w pełni odzyskał sprawność po pandemii. Wielkość ASK spadła bowiem w zeszłym roku o 24% w porównaniu do przed-pandemicznego 2019 roku.

Latem ubiegłego roku lotnisko podjęło niepopularną decyzję o wprowadzeniu limitu pasażerów, aby zmniejszyć obciążenie swoich terminali. Z powodu braków kadrowych, Heathrow poprosiło linie lotnicze o wstrzymanie sprzedaży biletów i ograniczenie lotów, co spotkało się z natychmiastowym sprzeciwem wszystkich zainteresowanych. Jednak dzięki lepszemu planowaniu na ten rok, w tym roku lotnisko prawdopodobnie nie wprowadzi już osławionego limitu.

Z kolei lotnisko w Stambule (IST) zwiększyło swoje ASK o 5% i zdołało utrzymać pozycję najbardziej ruchliwego lotniska w Europie pod względem łącznej liczby pasażerów. W zeszłym roku przez lotnisko przewinęło się aż 64,486 mln pasażerów, co stanowi znaczną poprawę w stosunku do poprzedniego roku i szybko zbliża się do jego rekordu z 2019 roku.

Czytaj też: Transport lotniczy jest bezkonkurencyjny czasowo

Brytyjskie lotniska wprowadzą nowocześniejsze skanery bagażu

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button