MorskiTransport
Gorące newsy

Na statku mogło dojść do eksplozji! Greckie firmy ukarane

Firmy wyłączyły ciśnieniowe zawory bezpieczeństwa, co groziło eksplozją na statku

Dwie greckie firmy żeglugowe Empire Bulkers i Joanna Maritime muszą zapłacić 2 miliony dolarów kary (po 1 milionie dolarów każda) za naruszenia ustaw o zanieczyszczeniu środowiska oraz niezgłoszenie zagrożenia bezpieczeństwa.

Greckie firmy żeglugowe złamały przepisy środowiskowe

Obie greckie firmy żeglugowe zostały skazane za świadome i umyślne naruszenia ustawy o zapobieganiu zanieczyszczeniu ze statków (APPS) oraz ustawy o bezpieczeństwie portów i dróg wodnych w związku z ich rolą jako operatora i właściciela statku (M/V) Joanna. Oskarżenie jest wynikiem inspekcji przeprowadzonej w marcu 2022 r. w Nowym Orleanie, która ujawniła, że wymagany sprzęt zapobiegający zanieczyszczeniu został naruszony, aby umożliwić słodkiej wodzie oszukanie czujnika przeznaczonego do wykrywania zawartości oleju w odpadach odprowadzanych za burtę, a dziennik pokładowy został sfałszowany w celu ukrycia nielegalnych zrzutów odpadów do wody.

Nie ma wątpliwości, że umyślne manipulowanie wymaganym sprzętem do kontroli zanieczyszczeń oraz fałszowanie oficjalnych dzienników okrętowych w celu ukrycia nielegalnych zrzutów to poważne przestępstwa kryminalne. Ukrywając przed Strażą Przybrzeżną poważne problemy związane z bezpieczeństwem, oskarżeni nie tylko naruszyli prawo, ale także lekkomyślnie ryzykowali życiem załogi i środowiska – powiedział asystent prokuratora generalnego Todd Kim z Wydziału Środowiska i Zasobów Naturalnych Departamentu Sprawiedliwości USA.

Czytaj też: Jak duże są największe kontenerowce oceaniczne na świecie?

Na pokładzie mogło dojść do eksplozji

Podczas tej samej inspekcji, Straż Przybrzeżna odkryła również niezgłoszone zagrożenie bezpieczeństwa. Podążając za śladami kropel oleju, inspektorzy znaleźli aktywny wyciek w maszynowni, gdzie wyłączono ciśnieniowe zawory bezpieczeństwa na podgrzewaczach oleju opałowego, czyli najważniejsze urządzenie niezbędne do zapobiegania eksplozji. Oskarżeni przyznali się do winy i dodali, że wyłączenie zaworów w pomieszczeniu oczyszczacza oleju napędowego oraz duża ilość wyciekającego oleju stanowiły niebezpieczne warunki, które nie zostały zgłoszone. Gdyby doszło do pożaru lub eksplozji w pomieszczeniu oczyszczacza, mogłoby to mieć katastrofalne skutki i spowodować zniszczenie napędu statku, utratę życia załogi i zanieczyszczenie środowiska.

Ten właściciel i zarządca statku operowali swoim statkiem pod obcą banderą na wodach amerykańskich z rozmyślnym naruszeniem przepisów dotyczących środowiska i bezpieczeństwa, których celem jest ochrona naszych portów i wód. Nielegalne, oszukańcze i niebezpieczne zachowanie nie będzie tolerowane i zawsze będzie ścigane – powiedział prokurator Duane A. Evans ze wschodniego dystryktu Luizjany.

Sędzia Sądu Okręgowego Stanów Zjednoczonych, Mary Ann Vial Lemmon, skazała dwie greckie firmy żeglugowe na karę 2 milionów dolarów (po 1 milionie dolarów każda) i odbycie czteroletniego okresu próbnego, z zastrzeżeniem spełnienia warunków zatwierdzonego przez rząd planu zgodności ze środowiskiem, który obejmuje niezależne audyty statków i nadzór.

Czytaj też: Firma Total wiedziała o swoim negatywnym wpływie na środowisko od 1971 roku

200-metrowy statek rozbił się u wybrzeży Japonii niszcząc środowisko

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button