PLAKO System - inteligentne systemy dokowania
DrogowyTransport

Ciężarówka sama zapłaci za paliwo? To możliwe już wkrótce!

Jesienią 2022 roku na targach IAA MAN Truck & Bus zaprezentował cyfrowy system płatności, który pozwala m.in. na regulowanie rachunków za paliwo. Według najnowszych wiadomości rozwiązanie będzie wkrótce dostępne w Anglii w ramach programu pilotażowego. 

Cyfrowy system płatności MAN

MAN już wkrótce udostępni nową platformę cyfrową, która ma ułatwić kierowcom transakcje płatnicze na stacjach benzynowych. MAN Truck & Bus zaprezentował jesienią minionego roku na targach IAA w Hanowerze MAN SimplePay, a więc platformę cyfrową dla wszystkich procesów płatniczych związanych z pojazdami użytkowymi. Jako zaletę takiego rozwiązania przedstawiciele MAN podają pełną przejrzystość. To ma być także spore ułatwienie w ramach przyjętej zasady „Simplifying Customer Business”.

Partnerem, z którym współpracuje MAN przy wdrażaniu tej koncepcji, jest BP. System łączący ze sobą pojazd oraz system na stacji pozwala na zautomatyzowane, bezdotykowe i bezpieczne uiszczenie płatności podczas tankowania – bez gotówki lub fizycznych kart (kredytowych).

Zobacz także: Nowe prawo strajkowe w Wielkiej Brytanii zmusi pracownika do pracy podczas strajku

Jak działa system MAN SimplePay?

Po zatankowaniu kierowca pozostaje w pojeździe, ograniczając kontakty do minimum (technologia była opracowywana w czasach pandemii). Cyfrowe przetwarzanie procesu płatności jest realizowane przez firmę Stripe. Infrastrukturę chmurową zapewnia natomiast Amazon Web Services (AWS). Menedżer floty ma pogląd w czasie rzeczywistym na desce rozdzielczej i może kontrolować wszystkie koszty i procesy dla każdego pojazdu z osobna w jednym systemie, co ma ułatwić zarządzanie.

Zobacz także: Pojazdy operatora logistycznego będą poruszać się na bezpowietrznych oponach

Usługa ma być dostępna już w tym roku. Zgodnie z przekazanymi informacjami, będzie wdrażana stopniowo zarówno w pojazdach ciężarowych, jak i dostawczych. MAN Truck & Bus chce stworzyć ekosystem digitalnych płatności, który obejmie całą Europę. Zgodnie z oczekiwaniami, ma to sprzyjać transparentności biznesowej. Obecnie trwa przygotowanie do uruchomienia programu pilotażowego w Anglii. Gdy przyniesie on sukces, zostanie następnie wdrożony w Niemczech. Pełny system cyfrowy od MAN Truck & Bus ma być dostępny pod koniec 2023 roku.

Fabryki japońskiego koncernu w Polsce wykorzystują druk 3D do produkcji części

Znajdziesz nas w Google News

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button